"Orbis zawrze nową umowę licencyjną z Accor, zapewniającą Orbis prawo do prowadzenia działalności hotelowej pod markami Accor, do 2035 roku, w następujących krajach: Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry, na zasadzie wyłączności przez okres minimum 10 lat" - czytamy w komunikacie.

Jako wyłączny licencjodawca w regionie Europie Środkowej, Orbis przejmie od Accor 38 istniejących oraz 8 planowanych hoteli poprzez nabycie udziałów w spółkach zależnych, należących do Accor. Portfel 46 hoteli zawiera: 11 hoteli własnych (1.974 pokoje), 17 w dzierżawie (3.573 pokoje), 11 działających na podstawie umowy o zarządzanie (1.685 pokoi) i 7 włączonych do sieci w ramach umowy franczyzy (821 pokoi). Wszystkie hotele działają pod markami Accor: Sofitel, Pullman, MGallery, Novotel, Mercure, ibis i ibis budget, podano także.

"Całkowita cena transakcji wynosi 142.262.000 euro. Wskaźnik EV/EBIDTA dla transakcji wynosi 7,86X" - czytamy dalej.

Spółka wskazała, że rada nadzorcza podziela pogląd zarządu, że transakcja jest wyjątkową okazją do dalszego rozwoju spółki i wpisuje się w strategię Orbis SA. Dzięki nowej umowie licencyjnej (Master License Agreement) na region Europy Środkowej, Orbis stanie się wyłącznym operatorem hoteli działających pod markami Accor w tych krajach i wzmocni swoją pozycję lidera wśród operatorów hotelowych w regionie.

Orbis informowała w październiku, że otrzymał od swojego inwestora strategicznego Accor ofertę przejęcia sieci 46 hoteli w Europie Środkowej oraz propozycję zostania wyłącznym licencjodawcą marek Accoru w regionie.

Reklama

Obecnie w strukturze grupy Orbis funkcjonuje 68 hoteli (w tym 52 własne, 1 w dzierżawie, 3 w zarządzaniu oraz 12 franczyzowych), które zlokalizowane są w 32 dużych miastach i miejscowościach wypoczynkowych w Polsce, na Litwie oraz na Łotwie.

Hotele Grupy Orbis działają pod markami należącymi do Accor: Sofitel, Novotel, Mercure, ibis, ibis budget i ibis Styles, a także pod polską marką Orbis Hotels, oferując usługi w standardach od pięciu do jednej gwiazdki. W 2013 r. spółka odnotowała 683 mln zł skonsolidowanych przychodów.