2 tys. projektów inwestycyjnych, wartych 1,3 bln euro, znalazło się na unijnej liście przedstawionej przez ekspertów z Komisji Europejskiej, Rady i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Tworzona przez nich grupa robocza miała wskazać inwestycje w Europie, które pobudzą wzrost gospodarczy. Raportowi przyjrzeli się dziś ministrowie finansów podczas spotkania w Brukseli.

Projekty przedstawione w raporcie podzielono na 5 dziedzin pod hasłami: unia energetyczna, transport, wiedza, innowacje i gospodarka cyfrowa, środowisko oraz infrastruktura społeczna.

W ramach prac grupy roboczej każdy kraj, w tym Polska, zaproponował swoją listę projektów. "Razem było to 250 projektów opiewających na kwotę 132 mld euro, w perspektywie 2015-17 do zrealizowania fizycznie byłoby do 17,5 mld euro" - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.

Komisja Europejska wskazała z kolei około 120 inwestycji, głównie energetycznych i transportowych, które dotyczą naszego kraju. Lista zawierająca łącznie 2 tys. projektów nie jest ostateczna, i to że jakaś inwestycja się na niej znajduje nie oznacza wcale, że zostanie zrealizowana.

Zdaniem ministra Szczurka jest to jednak ważna wskazówka. "Taka lista pozwala na rozsądniejsze planowanie tego co warto w Europie robić" - dodał Szczurek.
Raport grupy roboczej będzie omawiany podczas najbliższego unijnego szczytu.

>>> Czytaj też: Grecja znów trzęsie rynkami. Giełda nurkuje, trwa wyprzedaż obligacji