WIG20 nadal będzie głównym indeksem i instrumentem bazowym dla kontraktów terminowych i opcji, podała giełda.

"Indeks WIG20, będący indeksem cenowym skupiającym 20 najbardziej płynnych spółek na GPW, pozostanie głównym wskaźnikiem koniunktury giełdowej. Jednocześnie GPW nadal będzie publikowała indeks WIG30. Natomiast nie będą publikowane indeksy pochodne od niego: WIG30short i WIG30lev" - czytamy w komunikacie.

Zmiany indeksów największych spółek będą miały wpływ na indeksy średnich i małych spółek. Indeks mWIG40 będzie publikowany na dotychczasowych zasadach oraz wznowiona zostanie publikacja indeksu sWIG80. Jednocześnie GPW zaprzestanie publikowania indeksów WIG50 i WIG250, podano również."Zmiany będzie miały również wpływ na rynek instrumentów pochodnych. GPW będzie koncentrować się na rozwoju rynku instrumentów pochodnych i promowaniu instrumentów bazujących na indeksie WIG20. Do obrotu nie zostaną wprowadzone instrumenty pochodne na indeksy WIG30 i WIG50" - czytamy dalej.

We wrześniu prezes giełdy Paweł Tamborski poinformował że po konsultacjach z uczestnikami rynku zarząd podjął decyzję o skoncentrowaniu się na indeksie WIG20 i rodzinie indeksów tworzonych wokół niego. WIG20 pozostanie podstawą do tworzenia instrumentów pochodnych i strukturyzowanych. Zdecydowano wtedy ponadto, że długość sesji giełdowej pozostaje bez zmian.

Giełda Papierów Wartościowych prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na warszawskim parkiecie.

>>> Czytaj też: Polska nie potrzebuje już przedsiębiorców? Jest ich zbyt wielu