Rozmówczyni radiowej Jedynki w ten sposób skomentowała zapowiedzi kandydata PiS na urząd prezydenta dotyczące cofnięcia reformy emerytalnej.

Irena Wóycicka stwierdziła, że jest to mało prawdopodobne pod względem prawnym. Według niej, Andrzej Duda jako prawnik powinien mieć świadomość uwarunkowań prawnych. Irena Wóycicka przypomniała, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego przed zrównaniem wieku emerytalnego wskazywali w orzeczeniu w 2010 roku na celowość przeprowadzenia reform.

Andrzej Duda w trakcie swojej konwencji stwierdził, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta, jednym z pierwszych projektów aktów prawnych, jakie w ramach swojej inicjatywy ustawodawczej wniesie do Sejmu, będzie ustawa przywracająca poprzedni wiek emerytalny.

Prezydent Bronisław Komorowski, odnosząc się do tej wypowiedzi, stwierdził, że zapowiedź obniżenia wieku emerytalnego jest w jego przekonaniu "naigrywaniem się z prostego człowieka".

W 2010 roku Trybunał stwierdził, że zróżnicowanie wieku emerytalnego jest uzasadnione, ale "różnice te będą w przyszłości w mniejszym stopniu uzasadniać zróżnicowanie" i w związku tym Trybunał "postanowił zasygnalizować Sejmowi rozważenie potrzeby podjęcia działań ustawodawczych zmierzających do stopniowego zrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn".

>>> Czytaj też: Szczurek o kredytach we frankach: Pomysł szefa KNF wpisuje się w prace resortu finansów