Były dyplomata komentował na antenie radiowej Trójki wczorajszy zamach na zachodnich turystów w Tunezji. Zginęło w zamachu około 20 osób w tym dwoje Polaków. Ponad 40 osób zostało rannych.

Witold Waszczykowski z PiS podkreśla, że zadaniem dla polskiej dyplomacji jest nie dopuścić do sytuacji, w której zamach w Tunezji odwróci uwagę od kwestii wschodniej. Według polityka, zagrożenie ze wschodu ma charakter egzystencjalny - może doprowadzić do upadku Ukrainy, a potem na zasadzie domina innych państw. Islam w Europie nie ma takiej mocy sprawczej.

Dziś w Brukseli unijni przywódcy mają zająć się przedłużeniem obowiązywania sankcji wobec Rosji. Sankcje wygasają w lipcu. Jedność Unii Europejskiej w tej sprawie stoi pod znakiem zapytania. Część krajów, w tym te z basenu Morza Śródziemnego, jest za normalizacją stosunków z Moskwą.

>>> Czytaj też: Rosja dąży do wojny? „Chodzi o wywołanie w Polsce paniki”

Nie żyje dwoje Polaków

W zamachu w Tunisie zginęło dwoje Polaków. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Wojciechowski potwierdził w Jedynce, że, według najnowszych ustaleń, dwoje polskich turystów jest zaginionych, a dziewięciu zostało rannych.

Ranni Polacy mają oni rany postrzałowe i urazy ortopedyczne. Pozostali polscy turyści, którzy byli w Muzeum Bardo w Tunisie w chwili zamachu, nie odnieśli obrażeń i są bezpieczni.

Marcin Wojciechowski zaapelował do turystów i biur podróży, aby poważnie traktowali ostrzeżenia MSZ-u. Ministerstwo od dłuższego czasu przestrzegało przed zagrożeniem terrorystycznym w Tunezji. Rzecznik podkreślił, że ostrzeżenie jest aktualne, dopóki nie zostanie odwołane. Zaapelował też do Polaków, chcących wyjechać za granicę, aby sprawdzali informacje o stanie bezpieczeństwa w danym kraju na stronie internetowej ministerstwa - www.msz.gov.pl.

Marcin Wojciechowski przyznał, że ostrzeżenia MSZ nie mają charakteru obowiązującego. Zaapelował jednak do turystów i biur podróży o zdrowy rozsądek. Rzecznik MSZ przypomniał, że ostrzeżenie o zagrożeniu terrorystycznym obowiązuje też w odniesieniu do Egiptu. Bezpieczne są tamtejsze ośrodki wypoczynkowe, MSZ odradza jednak podróże po kraju.

>>> Czytaj też: Prasa o zamachu w Tunezji: To cios w gospodarkę, wszyscy żyją tu z turystyki