Jak wyjaśniono, niższe wydobycie i sprzedaż związane są z trudną sytuacją rynkową i nadpodażą węgla na polskim rynku. Pomimo zwiększonych mocy spółka zmuszona była do weryfikacji założeń.

"Po uruchomieniu Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla nasze moce wynoszą już 10,5-11,5 mln ton. Niestety, obecna trudna sytuacja rynkowa zmusiła nas do weryfikacji założeń na 2015 rok. Miniony kwartał tego roku był pierwszym okresem, w którym widoczny był wpływ obecnej sytuacji rynkowej na działalność Bogdanki - nasza produkcja po raz pierwszy od wielu lat nie zależała od posiadanych mocy produkcyjnych, ale możliwości uplasowania węgla na rynku" - powiedział prezes Bogdanki Zbigniew Stopa, cytowany w komunikacie.

Jednocześnie podkreślono, że zrealizowane wydobycie jest zgodne z tegorocznym harmonogramem dostaw do klientów. Spółka podtrzymuje deklaracje dotyczące sprzedaży węgla na poziomie 9,3-9,5 mln ton w 2015 roku.

"Kontynuujemy prace nad aktualizacją strategii, której celem jest przygotowanie spółki do działania w warunkach dramatycznie zmieniającego się pod wpływem czynników zewnętrznych i coraz bardziej konkurencyjnego rynku" - dodał Stopa.

LW Bogdanka - notowana na GPW i wchodząca w skład indeksu największych spółek WIG20 - miała na koniec 2014 r. 16,6% udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 24,9% w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej.