EXACTO (fot. youtube.com)

Projekt EXACTO (fot. youtube.com)

źródło: Materiały Prasowe

Celem EXACTO (skrót od Extreme Accuracy Tasked Ordnance) jest stworzenie samonaprowadzających pocisków, które mogłyby zostać wykorzystane w przypadku broni długodystansowej (np. w karabinach snajperskich).  Swoim projektem DARPA pochwaliła się rok temu. Wówczas zaprezentowano film, na którym „inteligentne” pociski trafiają w nieruchomy cel. Teraz amerykańscy naukowcy poszli jednak krok dalej, a opracowana przez nich technologia pozwala trafić strzelcowi również w ruchomy obiekt.

Kilka dni temu DARPA opublikowała wideo, które pokazują program EXACTO w akcji. Na zamieszczonym w sieci materiale możemy obejrzeć siedem strzałów w wykonaniu doświadczonego strzelca oraz jedną – zakończoną sukcesem – próbę kompletnego amatora. W obydwu przypadkach „inteligentny pocisk” EXACTO poradził sobie bez zarzutu i zmieniał trajektorię lotu, aby trafić w ruchomy cel.

- Przeprowadzona demonstracja pokazała, że EXACTO jest w stanie trafić poruszający się i uchylający się przed strzałem cel z najwyższą dokładnością, która byłaby niemożliwa do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych pocisków – podkreśla Jerome Dunn, kierownik projektu EXACTO.

Jak tłumaczą twórcy projektu, technologia stojąca za pociskami EXACTO jest zbliżona do tej wykorzystywanej w przypadku bomb naprowadzanych laserowo. Kula wyposażona jest w szereg sensorów i czujników optycznych, które określają, gdzie w danym momencie znajduje się cel, co umożliwia zmianę trajektorii lotu. Dzięki temu strzelec-amator, który po raz pierwszy trzyma w ręku broń, może trafić w cel z taką samą dokładnością, jak zawodowy snajper. 

Opracowywana przez DARPA technologia może całkowicie zrewolucjonizować rzeczywistość pola walki. Dzięki niej, żołnierze mogliby skutecznie walczyć z wrogiem nawet na niezwykle trudnym terenie i w ekstremalnie niesprzyjających warunkach pogodowych. Z drugiej strony EXACTO wzbudza również sporo kontrowersji – szczególnie wśród przeciwników wszelkich projektów związanych z robotyzacją armii.

Pocisk EXACTO (fot. www.darpa.mil)

Pocisk EXACTO (fot. www.darpa.mil)

źródło: Materiały Prasowe

Kilka tygodni temu w siedzibie ONZ w Genewie odbyła się debata poświęcona zagadnieniu „autonomicznych systemów borni śmiercionośnych”, której uczestnicy zastanawiali się nad zagrożeniami związanymi z rozwojem technologii. Obecnie robotyzacji wojska sprzeciwiają się przede wszystkim organizacje pozarządowe, organizacje praw człowieka oraz wielu naukowców. Po drugiej stronie barykady znajdują się natomiast wielkie militarne potęgi (USA, Rosja, Japonia) oraz finansowane przez nich koncerny i agencje wojskowe.

DARPA (skrót od Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności), to amerykańska agencja rządowa zajmująca się rozwojem technologii wojskowej działająca w strukturach Departamentu Obrony. DARPA prowadzi badania, rozwija technicznie i koordynuje pod względem naukowym program globalnej obrony antybalistycznej USA.

>>> Czytaj też: Świat się zbroi. Zwiększenie wydatków na wojsko może pobudzić wzrost gospodarczy

Źródło: Business Insider