W ramach dwóch umów, Kopex dostarczy kombajny ścianowe KSW460-NE. Pierwszy z nich, jako element kompleksu ścianowego, razem z obudową ścianową i wyposażeniem elektrycznym trafi do kopalni Bierezowska (UKSK). Drugi kombajn wraz z wyposażeniem elektrycznym, w tym systemami wizualizacji i automatyzacji, zostanie wysłany do kopalni Jubilejna (Topprom). W ramach trzeciej umowy przewidziana jest dostawa przenośnika ścianowego typu Rybnik 750 do kopalni Połosuchińska.

Kontrakty zawarły polskie spółki należące do grupy Kopex za pośrednictwem działającej w Nowokuźniecku spółki Kopex Sibir. Umowy zostaną zrealizowane w drugiej połowie 2015 r.

"Wszystkie trzy kontrakty podpisaliśmy w okresie od lutego do kwietnia. Po ubiegłorocznym zastoju obserwujemy ożywienie na rynku rosyjskim. Nasi partnerzy dostrzegają konieczność inwestowania w wysokowydajne maszyny i urządzenia" - powiedział prezes spółki Józef Wolski, cytowany w komunikacie.

Na koniec IV kwartału 2014 r. backlog grupy Kopex w Rosji wynosił 4,8 mln zł.

Podstawową działalnością grupy Kopex jest produkcja maszyn i urządzeń oraz działalność handlowo-usługowa dla firm przemysłu wydobywczego na całym świecie. W 2014 r. spółka odnotowała 1,43 mld zł skonsolidowanych przychodów.