"Jeśli chodzi o realizację projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce, takie firmy japońskie jak Hitachi, Toshiba, czy Mitsubishi są tym tematem bardzo zainteresowane. Chciałbym zapewnić, że firmy te dysponują najlepszymi, najbardziej bezpiecznymi technologiami w produkcji energii atomowej. Technologiami, które wykorzystują  już te bardzo tragiczne doświadczenia elektrowni jądrowej Fukushima. Jestem przekonany i wierzę w to, że możemy przyczynić się do sprawnej realizacji projektu budowy elektrowni atomowej w Polsce" - powiedział Yosuke Takagi podczas spotkania z sekretarzem stanu w MSP Zdzisławem Gawlikiem, cytowany w komunikacie resortu.

"Liczymy na udział japońskich dostawców technologii w postępowaniu zintegrowanym, które ma na celu doprowadzić do podjęcia decyzji o budowie elektrowni atomowej w Polsce" – dodał Gawlik.

Wiceminister wyjaśnił, że postępowanie  zostało tak skonstruowane, aby w jego ramach został wybrany podmiot, który zaoferuje technologie, finansowanie i obsługę na etapie pierwszych lat realizacji elektrowni jądrowej.

Za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej odpowiada spółka celowa PGE EJ1. Utworzyła ją PGE, ale po 10 proc. udziałów mają Tauron, Enea i KGHM. Uruchomienie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce planowane jest na 2025 r.

>>> Czytaj też: Polska czeka na elektrownię. Francja faworytem w wyścigu po kontrakt