Szef francuskiego rządu zapewnia, że taka zostanie przedstawiona. Manuel Valls przed południem wziął udział w polsko - francuskim forum ekonomicznym w Warszawie.
Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała, że w drugiej połowie roku chce ogłosić przetarg na partnera strategicznego budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej. Minister gospodarki Janusz Piechociński liczy, że Francja będzie zabiegała o możliwość budowy atomu w Polsce.

Manuel Valls zachwalał doświadczenie francuskich koncernów energetycznych. - Przemysł jądrowy we Francji nie przeżywa trudności jest w doskonałym stanie. Musimy razem zdobywać nowe rynki. Doskonałym przykładem jest zdobywanie przez nas kontraktów w Chinach i Wielkiej Brytanii. Oczywiście naszym przyjaciołom z Polski złożymy jak najlepszą ofertę - deklarował premier.

Valls zadeklarował, że prócz wiedzy i doświadczenia Francja może zapewnić część finansowania inwestycji.

Data wybudowania elektrowni była już kilkukrotnie przesuwana przez polski rząd. Ostatnio wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik deklarował, że badania lokalizacyjne i środowiskowe dla wyboru lokalizacji przyszłej elektrowni jądrowej zakończą się najprawdopodobniej w 2017 roku, a sama elektrownia ma być gotowa w 2027 roku. 

>>> Polecamy: Prezydent podpisał ustawę o odnawialnych źródłach energii