"KGHM po rocznej przerwie powrócił na miejsce srebrnego lidera, w roku 2014 zajmowaliśmy trzecie miejsce. W tym roku poprawiliśmy swój wynik w produkcji srebra o 7 proc. To rezultat optymalizacji wzbogacania rud i procesów hutniczych" – powiedział Wirth, cytowany w komunikacie.

KGHM Polska Miedź znalazł się ponownie na pierwszym miejscu zestawienia największych producentów srebra na świecie w ramach "World Silver Survey", przygotowywanego przez analityków Thomson Reuters we współpracy z Silver Institute, podała spółka. 

>>> Czytaj też: Po raz pierwszy od 25 lat Polska stała się importerem prądu netto

W 2014 roku KGHM wyprodukował 1 256 ton (40,4 mln uncji) srebra, czyli o 7 proc. więcej niż w roku poprzednim. Na drugim miejscu zestawienia znalazł się Fresnillo plc. z produkcją 40,4 mln uncji, a na trzecim Goldcorp Inc. z  produkcją 36,8 mln uncji.

Spośród krajów, największym producentem na świecie jest Meksyk (192,9 mln uncji). Polska z produkcją 40,6 mln uncji, zajmuje siódmą pozycję.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.