Uczestnicy transakcji konkurują obecnie na rynkach wprowadzania do obrotu piekarników, płyt grzewczych, kuchenek mikrofalowych, zmywarek i suszarek do ubrań. Jednak przejęcie mienia FagorMastercook nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji na żadnym z tych rynków, podał Urząd.

"Wprawdzie BSH Hausgeräte znaczne udziały w polskim rynku wprowadzania do obrotu zmywarek, jednak udział w nim przejmowanej spółki jest niewielki i wynosi mniej niż 1%. Dlatego, zdaniem UOKiK, fuzja ta nie wpłynie na konkurencję. Ponadto po dokonaniu koncentracji niemiecka spółka nadal będzie spotykać się na polskim rynku z efektywną konkurencją ze strony innych producentów sprzętu AGD (np. Electrolux, Samsung), którzy pozostaną niezależni w kreowaniu własnych strategii rynkowych" - czytamy w komunikacie.

Obaj uczestnicy transakcji zajmują się m.in. produkcją i sprzedażą sprzętu AGD. BSH Hausgeräte należy do grupy kapitałowej Bosch. Natomiast FagorMastercook jest częścią grupy kapitałowej Fagor, która obecnie jest w trakcie postępowania upadłościowego.

To nie pierwsza decyzja UOKiK dotycząca połączenia tych przedsiębiorców. Zgoda na przejęcie części mienia FagorMastercook została udzielona także w ub. roku. W marcu ub. r. BSH Bosch Und Siemens Hausgeräte GmbH złożyło wniosek do UOKiK o wydanie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu części mienia spółki FagorMastercook w upadłości likwidacyjnej. Zgoda została udzielona  w lipcu ub.r.

FagorMastercook w Polsce firma produkuje kuchnie, pralki, lodówki i zmywarki.

>>> Polecamy: Zarobki informatyków w Polsce i w Europie, czyli dlaczego inżynierowie emigrują z kraju