"W tej chwili uzupełniamy podstawową linię o dwa nowe aparaty - Mythic 120 i Mythic 80. Będą one sprzedawane na całym świecie przez naszych dystrybutorów w ponad 100 krajach. Mythic 120 jest obecnie w fazie testów, a Mythic 80 jest w fazie rozwoju, tzn. inżynierowie budują modelowy prototyp - mają termin na drugą połowę 2016 roku. Jeśli robi się coś od zera, to normalny czas to co najmniej 4 lata" - powiedział Tuora ISBnews.

Dodał, że aparat Mythic 120, przeznaczony do szpitalnych i nieszpitalnych laboratoriów medycznych. Jest konstruowany od 2010 roku. W grudniu 2014 roku był gotowy prototyp, a obecnie urządzenie jest testowane. Orphee pozyskało już klienta na urządzenie Mythic 80 - to średniej wielkości zachodnia firma - i liczy na duże zainteresowanie aparatem Mythic 120, którego prototyp pokazał na branżowych targach Medica.

"W naszej branży największa wystawa jest w listopadzie w Dusseldorfie, więc mam nadzieję, że już będziemy prezentować gotowy Mythic 120. Sądzę, że zacznie on być dystrybuowany na przełomie tego i przyszłego roku"- powiedział Tuora.

Pełne wdrożenie nowych aparatów to okres 2-3 lat, spółka zbliża się więc do "piku" po trzecim roku. Orphee zakłada sprzedaż niemniej niż 150 sztuk urządzeń rocznie.

Tuora podkreślił, że proces wzrostu przychodów będzie stopniowy, bo na bardzo wielu rynkach są procedury rejestracyjne, które trwają od 6 miesięcy do 2 lat (tak długie są np. w Chinach i Brazylii).

Reklama

Wartość światowego rynku aparatów do badań hematologicznych, immunologicznych i biochemicznych wynosi 60 mld USD i rośnie 7-9% procent rocznie. Ok. 33% tego rynku to USA, drugi co do wielkości jest Europa - Niemcy, Włochy, Wielka Brytania. Kolejnym rynkiem - świata jest Japonia. Pozostałe 24% to tzw. rynki rozwijające się .

"Najbardziej dynamicznym rynkiem są Chiny, gdzie wciąż wzrost jest średnio o 15% rocznie i na ten rynek stawiamy. Duży udział mają Indie i Brazylia z dynamiką wzrostu ok. 10%. Rynki europejskie - Niemcy, Wielka Brytania są bardzo skoncentrowane i nie zakładamy dużej sprzedaży. Tam też sprzedaje się głównie bardzo duże aparaty. W Niemczech nie mamy szans, podobnie jak we Francji i krajach Beneluksu ze względu na bardzo silną koncentrację. W Europie sprzedajemy głównie do Anglii - przede wszystkim dla weterynarii, do Austrii, gdzie jest rynek nieskoncentrowany oraz do Szwajcarii i do Włoch. Włochy będą nam teraz trochę rosły, bo będziemy mieć kolejnych dystrybutorów"- podkreślił Tuora.

W skład grupy Orphee wchodzi jeszcze irlandzka firma Audit Diagnostic, która robi wiele testów biochemicznym i największym rynkiem sprzedaży dla niej są Chiny. W przyszłym roku spółka chce mieć własny aparat biochemiczny. Prace nad nim już trwają.

"Zakładamy, że jeden ze światowych gigantów jest zainteresowany jeszcze innym aparatem, który zamierzamy zrobić. Ten aparat będzie sprzedawany przez tę firmę do jej odbiorców i pod jej brandem. To będzie bardzo duży odbiorca. To jest nasza strategia biznesowa, że sprzedajemy do swoich dystrybutorów, a jednocześnie do firm, które będą sprzedawać pod swoją marką odpowiednio drożej. W ten sposób mamy mniej konkurentów" - podkreślił.

Tuora powiedział, że dla grupy Orphee Chiny obecnie są największym rynkiem. Ważna jest też Rosja, Brazylia.

"Mamy sprzedaż w Indiach, Wietnamie, Australii i Nowej Zelandii. W Chinach mamy własne biuro w Pekinie i 4 sprzedawców. To jest rynek, który bardzo ładnie rośnie. Łącznie w ramach grupy sprzedamy w Chinach sprzęt i odczynniki za minimum 1,5 mln euro w tym roku, a w przyszłym roku za co najmniej 2 mln euro"- zaznaczył.

Skonsolidowane przychody Orphée wyniosły 3,9 mln zł w I kw. 2015 r. wobec 5,64 mln zł rok wcześniej. Zysk brutto ze sprzedaży sięgnął 1,4 mln zł wobec 2,1 mln zł rok wcześniej. Strata netto przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniosła 0,33 mln zł wobec 0,69 mln zł zysku rok wcześniej.

Grupa Kapitałowa Orphée SA składa się z jednostki dominującej Orphée SA z siedzibą w Genewie i jej spółek zależnych. Podstawowym przedmiotem działalności grupy jest sprzedaż odczynników, testów i aparatury do diagnostyki in vitro. Głównym miejscem prowadzenia działalności Orphee jest Szwajcaria, a dla spółek zależnych: Kormej Diana - Białoruś, Kormiej Rusłand - Rosja, Innovation Enterprises Ltd. – Irlandia, Orphee Technics Sp. z o. o. - Polska. Orphée SA jest notowana na rynku NewConnect.