Prezes Związku Pracodawców Polskich Cezary Kaźmierczak wystosował "list dziękczynny" do Ewy Kopacz. To reakcja na dzisiejszy wywiad w dzienniku "Rzeczpospolita", w którym premier zapowiedziała jesienną obniżkę podatków.

Szanowna Pani Premier,

z wielkim zainteresowaniem przyjęliśmy Pani oświadczenie, że we wrześniu obniży Pani podatki. Co prawda od 8 lat bardziej czekamy na ich uproszczenie i jednoznaczność – z niskim podatkiem też można zostać zniszczonym przez Pani Orłów ze Świętokrzyskiej – ale dobre i to. Rządy PO w tym zakresie mają wielkie doświadczenie – to Wy wprowadziliście do praktyki podatkowej model „podatki 5 lat wstecz z odsetkami, bez zmiany prawa, na podstawie <kreatywnej> zmiany interpretacji, wbrew 20 letniej praktyce”. Ani za SLD, ani za AWS, ani za PIS tego typu działań nie było. Powinna Pani twórcy tej metody, ministrowi Kapicy, przyznać jakąś nagrodę w świetle jupiterów.

Niemniej bardzo nas cieszy, że wzięła się Pani wreszcie za pomoc dla firm. Konkretnych firm.

Przede wszystkim biznes dziękuje Pani za nowelizację ustawy o kredycie konsumenckim, zwaną na mieście „Provident Lex”. Ustawa wprowadza wreszcie porządek na rynku małych pożyczek, ustanawiając prawnie monopol firmy Provident. Z rynku znikną przede wszystkim te śmieszne firemki internetowe, które nie są w stanie nawet dać pracy Zdziśkowi i jego córce, jak się nie załapie na posła w Zachodniopomorskiem. Platforma z tych około 30 małych i średnich firm nie ma żadnego pożytku i bardzo słusznie, że Pani posłanka Skowrońska usiłuje usunąć je z rynku. Koniec bezhołowia – jedna firma będzie. Te setki milionów złotych należą się korporacji i bardzo słusznie, że postanowiła Pani to prawnie zagwarantować Providentowi. Sława!

Biznes dziękuje Pani również za inną niezwykle cenną inicjatywę Pani poseł Skowrońskiej. Chodzi mianowicie o wyłączenie spod regulacji wysokości opłat interchange i to aż, i tylko dwóch firm: American Express oraz Diners Club. Tutaj na uwagę zasługuje też niezwykła otwartość, którą Pani zapowiadała i widzimy, że #punktzwrotny już działa – w uzasadnieniu noweli jest właściwie wprost napisane, że ta nowelizacja jest na życzenie tych dwóch firm! Sława!

Naturalnie popieramy przyznanie tym firmom urzędowego papieru na łatwe zarobienie kilkuset milionów złotych – popieranie konkretnych firm, konkretnych ludzi, a nie jakiegoś anonimowego „biznesu” to jest właściwy kierunek. Czekamy na kolejne projekty!

Wiemy, że zarówno Pani, jak i Pani posłance Skowrońskiej najbardziej na sercu leży pomoc ludziom i to są właśnie Ci ludzie. Dziękujemy!

Z poważaniem, Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP

>>> Czytaj też: Kopacz zapowiada fiskalną rewolucję. "Jestem zwolenniczką prostych i niskich podatków"