Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,50 proc., podał bank centralny. O godz. 16.00 odbędzie się konferencja prasowa RPP.

Stopa lombardowa wynosi więc nadal 2,50 proc., stopa depozytowa - 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli - 1,75 proc., podano w komunikacie.

Po obniżeniu stóp procentowych o 50 pb w marcu 2015 r. RPP ogłosiła, decyzja ta oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

Według analityków bankowych, poziom stóp procentowych nie zmieni się w ciągu najbliższych miesięcy, a większość z nich sądzi, że pierwszych decyzji w tym zakresie powinniśmy spodziewać się dopiero w 2016 r., kiedy rozpocznie się kadencja nowej Rady.

Doradca inwestycyjny z TMS Brokers Sebastian Trojanowski prognozuje, że stopy procentowe w Polsce nieprędko wzrosną. Choć polska gospodarka powoli przyspiesza, istnieje ryzyko związane z wydarzeniami w Grecji i wyhamowaniem wzrostu gospodarczego w Chinach. Za utrzymaniem niskich stóp przemawia też deflacja. Dlatego ekspert nie spodziewa się podwyżki stóp w tym roku.

>>> Polecamy: Jeszcze bardziej ujemne stopy procentowe w Szwecji. Wszystko przez Grecję