Rosja, Chiny, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan zgodziły się na uruchomienie procedury przyjęcia nowych członków do Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Deklaracje złożyły Indie i Pakistan. Azerbejdżan, Armenia, Kambodża i Nepal uzyskały status partnerów, a Białoruś dostała prawa obserwatora w tej organizacji.

Przewodniczący szczytowi w Ufie Władimir Putin, rekomendował zacieśnienie współpracy handlowej, finansowej i gospodarczej, a także rozbudowę infrastruktury transportowej między państwami SzOW. Gospodarz Kremla opowiedział się również za stworzeniem regionalnej grupy do walki z finansowaniem terroryzmu. "„Uważamy, że sytuacja dojrzała już do tego, żeby powołać regionalną strukturę antyterrorystyczną, która zajmie się zwalczaniem finansowania terroryzmu z pieniędzy pochodzących, z handlu narkotykami" - powiedział prezydent Rosji.

Uczestnicy szczytu SzOW w tak zwanej deklaracji ufijskiej wezwali do jak najszybszego zakończenia kryzysu ukraińskiego, podkreślając konieczność realizacji mińskich porozumień pokojowych.