W poniedziałek rynki pozytywnie zareagowały na dwie informacje o przejęciach. Sięgającą około 11 proc. zwyżkę kursu akcji notuje holenderski producent nawozów OCI NV po tym jak spółka CF Industries Holdings Inc. poinformowała, że prowadzi wstępne rozmowy o połączeniu się z pewnymi filiami tego przedsiębiorstwa.

Natomiast w sektorze technologicznym rosną akcje Aveva Group wobec ogłoszenia przez francuską firmę Plc Schneider Electric SE zgody na odwrotne przejęcie brytyjskiej spółki. Skala wzrostów sięgała w poniedziałek rano ponad 25 proc.

"Dobrze widzieć, że Grecja stopniowo usuwa się z nagłówków gazet" - skomentował pierwszą sesję w tygodniu Alessandro Bee, strateg w Bank J Safra Sarasin w Zurychu.

"Udało się uniknąć najgorszego i awersja do ryzyka, dominująca ostatnio na rynkach, definitywnie zelżała. Więcej aktywności w zakresie fuzji i przejęć pokazuje, że zaufanie powraca na parkiety" - dodał.

Greckie banki, nieczynne od 29 czerwca, zostały otwarte w poniedziałek. Aby uniknąć tzw. paniki bankowej, utrzymana zostanie kontrola przepływu kapitału, a także ograniczenia transferów za granicę.

>>> Czytaj też: Grecja dostała zastrzyk pieniędzy od UE. Zaczyna spłacać zaległe długi

Utrzymany został dotychczasowy limit wypłaty, czyli 60 euro dziennie, ale od poniedziałku możliwa jest kumulacja wypłat, pod warunkiem nieprzekroczenia kwoty 420 euro tygodniowo. Grecy będą mogli również używać swoich kart kredytowych za granicą, co w ciągu trzech ostatnich tygodni nie było możliwe.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w niedzielę za ostatecznym zakończeniem dyskusji o wyjściu Grecji ze strefy euro.

"Opcja Grexitu leżała co prawda też (wśród innych propozycji) na stole, ale zdecydowaliśmy się na inne (rozwiązanie)" - powiedziała Merkel w wywiadzie dla pierwszego programu telewizji publicznej ARD.

Wykluczyła ona możliwość umorzenia greckich długów, ale wyraziła gotowość do dyskusji o zmianie terminów ich zapadalności.

W poniedziałek Grecja ma wpłacić do EBC ratę w wysokości 4,2 mld euro. Oczekuje się, że spłaty dokona za pomocą otrzymanej od wierzycieli pożyczki pomostowej w wysokości 7,16 mld euro.

Inwestorzy w Europie śledzą także trwający sezon wyników. Francuski Alstom, sprzedający urządzenia energetyczne General Electric, wykazał w kwartalnym raporcie wzrost sprzedaży o 3 proc. rdr, co pozwoliło spółce osiągnąć zwyżkę kursu akcji.

Bank Julius Baer podał w sprawozdaniu informację o spadku zysku netto o 62 proc. w pierwszej połowie 2015 r. w konsekwencji uiszczenia opłaty w wysokości 350 mln dolarów w ramach ugody w sprawie podatkowej w USA. Po raporcie akcje szwajcarskiego banku spadały.