Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Stosowne wnioski będzie można składać od 20 sierpnia do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jej prezes Andrzej Gross zaznacza, że fundusze mają z założenia wspomóc rozwój małych i średnich gospodarstw rodzinnych. Chodzi o wzrost ich konkurencyjności rynkowej oraz modernizację zapewniającą większą wydajność produkcji.

Na efektywne wykorzystanie środków liczy również minister rolnictwa Marek Sawicki. Przypomina, że na wsi dostrzec można pokoleniową zmianę - młodzi odgrywają coraz większą rolę w produkcji żywności. Pokazuje to statystyka ubiegających się o tegoroczne dopłaty bezpośrednie - ponad 460 tysięcy wniosków złożyli rolnicy do 40. roku życia. Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego podkreśla ponadto, że młodzież jest bardziej otwarta, wprowadza innowacje oraz zrzesza się w grupy producenckie.

W ramach wsparcia dla młodych rolników ubiegać się można o 100 tysięcy złotych premii. W tym celu należy spełnić szereg wymagań. Wszystkie wypisano na stronie resortu rolnictwa.

>>> Czytaj też: Rosja boi się holenderskich tulipanów. Będzie embargo?