Dwie największe partie odnotowały wzrost poparcia. Koalicja, w której skład wchodzi PiS, o 4 punkty, zaś rządząca PO o 1,5 punktu procentowego. Według tego sondażu, do Sejmu weszłoby jeszcze ugrupowanie Pawła Kukiza. Jednak jego formacja traci w porównaniu z czerwcowym badaniem 4,6 punktu i obecnie notuje poparcie na poziomie 10,5 procent.

Pod progiem wyborczym znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe, które poparło 3,7 procent ankietowanych. Na partię KORWiN zagłosowałoby 2,2 procent badanych.

Zjednoczoną Lewicę - po raz pierwszy uwzględnioną w badaniu - popiera 1,1 procent respondentów. Podobny wynik (1 proc.) notuje NowoczesnaPL.

Wyniki obejmują wyborców zdeklarowanych co do udziału w wyborach. Takich osób - według badania GfK Polonia - jest 63 procent. Zdecydowany udział w głosowaniu zapowiada ponad jedna czwarta ankietowanych (27 proc.).

W wyborach nie wzięłoby udziału 29 procent respondentów. Ośmiu na stu Polaków nie jest pewnych udziału w październikowym głosowaniu.

Lipcowe badanie zostało przeprowadzone w dniach 10-14 lipca metodą wywiadów bezpośrednich na grupie 1020 dorosłych Polaków.

>>> Czytaj też: Gigantyczny rachunek za SKOK-i. Za problemy kas możemy zapłacić nawet 10 mld zł