Amerykańscy bankierzy centralni ocenili, że poprawia się sytuacja na rynku pracy w USA.

„Sytuacja na rynku pracy wciąż się poprawia, wzrost zatrudniania jest solidny i spada bezrobocie” – napisano w komunikacie Fed.

„Spada niewykorzystanie wolnych zasobów na rynku pracy” – dodano.

Fed ocenił, że poprawia się również sytuacja na rynku nieruchomości. Zdaniem amerykańskiego banku centralnego w tym sektorze gospodarki USA odnotowano „dodatkową” poprawę.

Fed stwierdził w komunikacie, że podniesie stopy procentowe, jeśli na rynku pracy będzie widoczna „pewna” dalsza poprawa. Fed dodał, że jest przekonany, iż inflacja USA powróci do poziomu 2-procentowego celu w średnim terminie.

W wystąpieniu w Kongresie USA w lipcu prezes Fed Janet Yellen po raz kolejny podkreśliła, że zamierza podnieść stopy procentowe w tym roku. Yellen w nieco bardziej optymistycznym tonie niż poprzednio oceniła również stan amerykańskiej gospodarki.

Ekonomiści w swoich prognozach wskakują, że Fed może się zdecydować na pierwsza podwyżkę stóp procentowych od blisko dekady już na swoim kolejnym posiedzeniu, zaplanowanym na wrzesień.

Z ankiety przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu przez Bloomberga wynika, że rynek szacuje prawdopodobieństwo podwyżki na kolejnym spotkaniu członków Fed na 50 proc. Ostatnia ankieta the Wall Street Journal wskazała z kolei, że podwyżkę we wrześniu zakłada ponad 80 proc. badanych ekonomistów.

Bardziej zachowawczy jest jednak rynek terminowy, który z większym prawdopodobieństwem niż wrzesień wycenia grudzień jako możliwy termin podwyżki.