Rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreeva powiedziała, że według Brukseli, dotychczasowy postęp w rozmowach jest „satysfakcjonujący”, a "konstruktywna współpraca z greckimi władzami powinna pozwolić na dalszy, szybki postęp w rozmowach". Przewodniczący Komisji Jean - Claude Juncker wierzy w to, że zawarcie porozumienia jest możliwe w tym miesiącu, najlepiej przed 20 sierpnia . "To ambitny, ale możliwy plan, jeśli tylko każdy będzie trzymał się zobowiązań podjętych na ostatnim szczycie strefy euro" - powiedziała Mina Andreeva.

Grecja, aby otrzymać pomoc finansową, musi zobowiązać się do szeregu reform. Negocjacje są prowadzone przez greckie władze i przedstawicieli wierzycieli - Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Jeśli rozmowy zakończyłyby się fiaskiem i porozumienia nie udałoby się osiągnąć przed 20 sierpnia, konieczna byłaby kolejna pożyczka pomostowa dla Aten. Takiego wsparcia udzielono w lipcu z funduszu ratunkowego (EFSM), na który składają się wszystkie kraje członkowskie.