Ateny chcą jak najszybciej podpisać porozumienie, aby przed 20 sierpnia otrzymać pierwszą transzę pożyczki. Wtedy mija termin spłaty przez Grecję kolejnej raty kredytu do Europejskiego Banku Centralnego.

Część deputowanych rządzącej Syrizy podpisała wniosek o wcześniejsze rozpoczęcie prac greckiego parlamentu, które przerwano z powodu okresu wakacyjnego. Debata nad przyjęciem porozumienia z wierzycielami mogłaby się wtedy odbyć jeszcze dzisiaj, a nie w czwartek, jak zaplanowano. Zebrano w tej sprawie podpisy ponad połowy członków Prezydium Parlamentu. Rząd Aleksisa Tsiprasa śpieszy się, aby zakończyć procedurę głosowania do piątku rana, tak aby ministrowie finansów państw strefy euro mogli w piątek zaakceptować uzgodnienie na poziomie politycznym. W ten sposób uniknąłby kolejnej pożyczki pomostowej, na którą nalegają Niemcy.

Wieczorem o godz. 19:30 na placu Omonia w centrum Aten odbędzie się demonstracja przeciwko zawarciu porozumienia zorganizowana przez grecką partię komunistyczną, a o 20:00 przed budynkiem parlamentu protestować będą związki zawodowe pracowników budżetówki.