"NATO traktuje Polskę jak bufor, a nie pełnoprawnego członka" - mówił tydzień temu Andrzej Duda w wywiadzie dla "Financial Timesa", nalegając na otwarcie baz Sojuszu w Polsce - przypomina warszawski korespondent dziennika. Henry Foy pisze o próbach zorganizowania lobby wschodniego w NATO, w tym o zaplanowanym na listopad szczycie przywódców dziewięciu wschodnioeuropejskich członków Sojuszu.

>>> Czytaj też: Jest Tallin, nie ma Paryża i Brukseli. Wiemy, jakie stolice odwiedzi Andrzej Duda

"Financial Times" cytuje prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego, który powiedział, że inicjatywa tego szczytu wyszła od prezydentów Polski, Andrzeja Dudy i Rumunii, Klausa Iohannisa. Szczerski mówił też, że "konsensus w NATO musi w większym stopniu odzwierciedlać punkt widzenia Polski". "Financial Times" odnotował także symbolikę pierwszej podróży zagranicznej Dudy do zagrożonej przez Rosję Estonii.

Prezydent pojedzie tam 23 sierpnia, w rocznicę podpisania układu Ribbentrop-Mołotow, który umożliwił rozbiór Europy Wschodniej. Foy podkreśla, że dopiero w dalszej kolejności Andrzej Duda odwiedzi Niemcy, a potem złoży robocze wizyty w Londynie i w ONZ w Nowym Jorku.