Rosyjskie media powołując się na słowa szefa rządu informują, że dokument został przyjęty "po konsultacjach z odpowiednią komisją ONZ i uzgodniony z sąsiadami Rosji, w tym Japonią".

Premier Miedwiediew tłumaczy, że teraz Rosja może badać i eksploatować podmorskie obszary, na których są bogate źródła surowców - przede wszystkim ropy i gazu. Podkreślił, że teraz powierzchnia rosyjskiego szelfu wzrosła o ponad 50 tysięcy kilometrów kwadratowych

Podpisanie dokumentu zbiegło się z wizytą rosyjskiego premiera na Wyspach Kurylskich które oddzielają Morze Ochockie od Oceanu Spokojnego. Podróż ta spotkała się z protestem Japonii, która uważa je za swoje i określa mianem Terytoriów Północnych. Spór między Moskwą i Tokio o Kuryle toczy się od ich zajęcia przez Rosjan po II wojnie światowej.

Nierozwiązany konflikt w tej sprawie jest przyczyną, dla której oba kraje do dziś formalnie nie podpisały traktatu pokojowego.

Na wyspie Iturup Miedwiediew symbolicznie uczcił Dzień Flagi Państwowej. Na brzegu Morza Ochockiego zrobił sobie zdjęcie na tle rosyjskiej flagi wraz z uczestnikami ogólnorosyjskiego forum młodzieżowego. Fotografię publikują rosyjskie media.

>>> Czytaj też: Agonia rosyjskiej konsumpcji i ucieczka wielkich koncernów. Ekonomiści szukają koła ratunkowego