"Ten wynik odzwierciedla naszą długoletnią strategię, której celem jest dalszy wzrost przychodów ze sprzedaży ERP. W całym 2015 roku planujemy wzrost o około 10 proc., a więc znacznie szybszy niż konkurencja. To powinno pozwolić nam na ponowne zwiększenie udziałów w rynku" - powiedział wiceprezes Comarch, dyrektor sektora ERP Zbigniew Rymarczyk, cytowany w komunikacie.

Jak wynika z raportu IDC dotyczącego polskiego rynku ERP w roku 2014, Comarch utrzymał drugą pozycję (po zagranicznym konkurencie), jednocześnie zwiększając udział w rynku do 14,7%. Odnotowano również wzrost przychodu ze sprzedaży o 18,4% r/r do 40,18 mln USD. Comarch pozyskał również największą liczbę nowych klientów wśród producentów ERP, podano w informacji.

W roku 2014 Comarch był też liderem na rynku small business, gdzie uzyskał 52,1% udziałów w rynku. W pozostałych kategoriach rynku Comarch nadal utrzymuje się w czołówce pod względem sprzedaży: drugie miejsce na rynku aplikacji do zarządzania relacjami z klientami (CRM); drugie miejsce na rynku aplikacji do zarządzania łańcuchem dostaw (SCM); drugie miejsce na rynku aplikacji do zarządzanie zasobami organizacji (ERM); drugie miejsce na rynku aplikacji do zarządzania operacyjnego (OMA); trzecie miejsce na rynku aplikacji analitycznych (BI), podano również.

"Firma kontynuuje z sukcesem swój rozwój technologiczny. W 2014 roku sprzedaż rozwiązań z zakresu chmury danych i mobilności wzrosła o odpowiednio 64% i 33%. Wzrasta również popularność sieci społecznościowej Comarch ERP Społeczność, która ma już ponad 10 tys. użytkowników. Comarch rozwija się także w segmencie Internetu Rzeczy. W 2014 wprowadził do swojej oferty innowacyjne rozwiązanie w postaci urządzeń Comarch beacon" - czytamy dalej.

W raporcie zwrócono uwagę, że ważnymi czynnikami rozwoju Comarch w następnych latach będzie zapotrzebowanie na usługi z obszaru tzw. Trzeciej Platformy IT (m.in. chmura, mobilność, big data i social media) oraz ekspansja na rynki zagraniczne.

"Rok 2014 przyniósł prawie 13-procentowy wzrost polskiego rynku aplikacji biznesowych, co było konsekwencją realizacji kilku znaczących projektów w sektorze finansowym i publicznym. W najbliższych latach wzrost będzie potęgowany przede wszystkim przez rosnącą popularność innowacyjnych rozwiązań opartych na chmurze, mobilności, analityce czy Internecie Rzeczy. Dostawcy, tacy jak Comarch, którzy konsekwentnie inwestują w rozwój tych rozwiązań, będą zdecydowanymi beneficjentami swoich strategii" - powiedziała analityk rynku oprogramowania w IDC Polska i współautorka raportu Edyta Kosowska, cytowana w komunikacie.

Comarch S.A. specjalizuje się w projektowaniu, wdrażaniu oraz integracji zaawansowanych systemów informatycznych, narzędzi programistycznych, narzędzi i infrastruktur sieciowych. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 038 mln zł w 2014 r.