Kontynuacja programu Polska Cyfrowych Szans, prowadzonego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspólnie ze Stowarzyszeniem "Miasta w Internecie", może kosztować ok. 40 mln zł, uważa prezes Stowarzyszenia Krzysztof Głomb.

"Kontynuacja programu Polska Cyfrowych Szans może kosztować około 40 mln zł. Naszym celem jest, aby ten ruch, który stworzył największy w Europie system edukacji cyfrowej osób dorosłych zadomowił się w Polsce i te 9,5 mln ludzi, które są dzisiaj poza internetem mogły uzyskać wsparcie" - powiedział Głomb podczas IV Zjazdu Polski Cyfrowej w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym.

W ramach programu osoby w wieku 50+ i seniorzy mają możliwość zapoznania się ze światem cyfrowym - narzędziami, usługami oraz pojęciami związanymi z technologiami cyfrowymi.

"Gdyby udało nam się w Polsce dotrzeć z naszym programem przynajmniej do 2,5 mln osób starszych, to budżet państwa mógłby zaoszczędzić około 6-7 mld zł" - dodał Głomb.

Do tej pory w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans zorganizowano 36 tys., zajęć, a prowadzący je Latarnicy poświęcili na nie 69 tys. godz. - czyli przepracowali 7 lat i 8 miesięcy. W programie przeszkolono też ponad 260 tys. osób. Efektem programu jest bogata baza materiałów edukacyjnych: filmów, multimediów i poradników.

Lubelski zjazd został organizowany w ramach Projektu systemowego - działania na rzecz szerokopasmowego dostępu do internetu, realizowanego pod hasłem Polska Cyfrowa Równych Szans przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie "Miasta w Internecie".

"Województwo lubelskie inwestuje we właściwą infrastrukturę w ramach drugiej osi priorytetowej regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020. Na realizację tych działań przekazano ponad 72 mld euro" - przypomniał Przemysław Litwiniuk, przewodniczący sejmiku województwa Lubelskiego, gospodarz Zjazdu.

Dotychczasowe zjazdy odbywały się w Tarnowie (2012), Olsztynie (2013) i Łodzi (2014).

Według opublikowanego na początku br. raportu PwC, wykluczenie cyfrowe może rocznie generować nawet 24 mld zł strat w polskiej gospodarce.