Tegorocznego laureata ogłosiła przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Kaci Kullmann Five. Jak podkreślała, organizacja powstała, gdy Tunezja była na skraju wojny domowej, po tzw. Jaśminowej Rewolucji "Dzięki demokratycznym zmianom udało się go wyprowadzić na prostą" - mówiła.

Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego tworzą: Tunezyjska Rada Adwokacka, centrala związkowa UGTT , czyli Powszechna Tunezyjska Unia Pracy, Tunezyjska Liga Praw Człowieka oraz UTICA - Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła.

Pokojowa Nagroda Nobla dla tunezyjskiego Kwartetu na rzecz Dialogu Narodowego to wielka radość i duma dla kraju, ale też i nadzieja dla świata arabskiego. To także hołd dla męczenników demokratycznej Tunezji- oświadczył szef centrali związkowej UGTT - jednej z organizacji wchodzącej w skład Kwartetu.

Husajn Abassi powiedział, że Pokojowa Nagroda Nobla to wiadomość dla całego regionu, iż dialog to właściwy kierunek rozwiązywania problemów. "Ta nagroda to przekaz dla całego regionu, by złożyć broń i usiąść do negocjacji" - akcentował. Podziękował partiom politycznym za gotowość do negocjacji przy okrągłym stole, by znaleźć wyjście z kryzysu politycznego.

Rzecznik Narodów Zjednoczonych Ahmwad Fawzi wyraził nadzieję, że wspomoże to międzynarodowe dążenie do pokoju. Jak dodał, w takim procesie potrzeba pomocy społeczeństwa obywatelskiego. "Kwartet jest tego doskonałym przykładem. Tunezja to jeden z tych krajów, w którym przemiany po Arabskiej Wiośnie się udały" - mówił.

>>> Czytaj też: Mogherini: Unia Europejska chce wzmocnić współpracę z Tunezją