Potępili oni ostatni zamach w Muzeum Bardo w Tunisie, w którym zginęły co najmniej 23 osoby, w tym dwójka Polaków.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, która została zaproszona na dzisiejsze obrady liderów, wyraziła przekonanie, że w najbliższych tygodniach Unia Europejska i Tunezja wzmocnią współpracę na różnych polach. "Oczywiście jest w tym wszystkim aspekt bezpieczeństwa, ale musimy także pracować na rzecz pomocy dla młodzieży w Tunezji, by młodzi ludzie znaleźli swoje miejsce w tunezyjskim społeczeństwie. To może być kluczowe, by uniknąć tego, że będą oni zasilać organizacje terrorystyczne, które wykorzystują to, że młodzi ludzie czują się nieszczęśliwi" - powiedziała Mogherini.

Pod koniec miesiąca szefowa unijnej dyplomacji razem z przewodniczącym Rady Donaldem Tuskiem mają udać się do Tunezji, by rozmawiać o szczegółach pogłębionej współpracy z Tunisem.

Unijni przywódcy odwiedzą także Włochy i Maltę. Kraje te - ze względu na swoje położenie geograficzne - są najbardziej zaniepokojone napięciami w regionie Morza Śródziemnego i od dłuższego czasu apelują o większe zaangażowanie Unii na rzecz ustabilizowania sytuacji w krajach Afryki Północnej. 

>>> czytaj też: Czy Władimir Putin jest racjonalny? Wywiad z Richardem Pipesem