Polski rynek opieki długoterminowej już w tej chwili jest warty 5,4 mld zł – pisze „Puls Biznesu”. Do 2020 roku jego wartość zbliży się do 8 mld zł. PwC szacuje, że kwota ta może być nawet dwukrotnie wyższa.

Finansowanie publiczne zaspokaja tylko połowę popytu na tego typu usługi. Wydatki rządowe na ten cel to 3,2 mld zł. Lwią część tej kwoty wydają samorządy.

Brakuje systemowych rozwiązań finansowania opieki seniorów. Potrzebna jest dokładna analiza rynku, wydatków i potrzeb. Jak można zwiększyć publiczne wydatki? Na przykład poprzez podwyżkę składki zdrowotnej, nowy podatek, dodatkowe ubezpieczenia albo wzrost udziału sektora prywatnego.

Szybko rośnie liczba prywatnych domów seniora. W 2013 roku było ich 430, ale z roku na rok szybko pojawiają się nowe. Miesięczny koszt utrzymania seniora w prywatnym ośrodku to 3,5-7 tys. zł. W sektorze działają już m. in. Lux Med, Medicover, Enel-Med Czy Origin.

Pod względem opieki nad osobami starszymi Polska znajduje się w ogonie krajów OECD. – Tylko 5 proc. polskich seniorów (powyżej 65 roku życia) objętych jest opieką długoterminową, podczas gdy średnia dla grupy to 14 proc. Jeszcze gorzej jest pod względem łóżek – w Polsce jest to 20 (na 1000 mieszkańców 65+), a średnia OECD to 50 – mówi Szymon Piątkowski z PwC.

>>> Czytaj też: Polska dla Polaków? Gminy nie chcą imigrantów