- Widzimy możliwość umocnienia się złotego wobec franka szwajcarskiego w ciągu najbliższych miesięcy do 3,6 zł, ale nie spodziewam się, by spadł on poniżej tego poziomu - powiedział Hansen podczas konferencji dotyczącej prognoz banku na IV kwartał 2015 r.

Według Saxo Banku, złoty w IV kwartale może umocnić się do euro do poziomu 4 zł. Zdaniem analityków tego banku, gospodarcze fundamenty Polski wyglądają solidnie. Państwo dysponuje dużymi i niezagrożonymi rezerwami, a realne stopy są relatywnie wysokie, przy głównej stopie procentowej NBP na poziomie 1,5% oraz lekkiej deflacji.

- Złoty ma więc szansę się umocnić w najbliższych miesiącach i to pomimo zagrożenia, jakim są nadchodzące wybory - skomentował prognozy dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska Maciej Jędrzejak.

Zdaniem Ole Hansena, w przypadku ropy naftowej cena osiągnęła już swoje dno, ale inwestorzy nie powinni zbyt silnie "grać" na spadki, zwłaszcza biorąc pod uwagę sierpniowe gwałtowne wzrosty notowań wywołane pokrywaniem krótkich pozycji.

- Droga do uzdrowienia rynku będzie długa - do końca roku notowania powinny zostać ograniczone przez poziom 53 USD za baryłkę w przypadku WTI oraz 55 USD za baryłkę w przypadku ropy Brent - prognozuje Hansen.

W przypadku cen złota oczekiwana jest już w najbliższym czasie zmiana nastrojów. - Utrzymujemy nasze prognozy, że na koniec roku notowania złota osiągną 1 250 USD za uncję. Tylko przebicie się cen poniżej 1 080 USD za uncję spowodowałoby zmianę tych prognoz - dodał.

Według Saxo Banku, Chiny zmierzają obecnie w kierunku gospodarki, która ma być bardziej zorientowana na rynek. To przyniesie odpowiednie efekty w dłuższym okresie, ale w krótszej perspektywie chińskim władzom będzie trudniej sterować gospodarką.

- Pod koniec 2015 i na początku 2016, możemy być świadkami lekkiego przyspieszenia tempa wzrostu, które następnie powinno ponownie spowolnić, zgodnie z naszymi prognozami - podał Saxo Bank w prognozach na IV kwartał 2015 r.

Według Saxo Banku, w 2015 roku wzrost PKB (realny, skorygowany o inflację) w Chinach wyniesie 6,7%, a w 2016 spowolni do 6,2%. W USA dynamika wzrostu PKB ma wynieść odpowiednio: 2,6% i 2,8%. W strefie euro analitycy Saxo Banku spodziewają się wzrostu w tym roku i w następnym na poziomie 1,5-proc.  

>>> Czytaj również: Polacy to kredytowi prymusi? Jesteśmy 7 razy lepsi niż Grecy