Dokumenty określają ramy prawne zniesienia restrykcji gospodarczych i finansowych wobec Iranu zgodnie z porozumieniem osiągniętym w lipcu przez światowe mocarstwa i władze w Teheranie. Iran zapowiedział wtedy ograniczenie swojego programu nuklearnego. Kraje zachodnie liczą na to, że uniemożliwi to temu krajowi budowę bomby atomowej.

Zanim dojdzie do zniesienia sankcji, międzynarodowi inspektorzy będą musieli sprawdzić czy Iran wypełnił swoje zobowiązania. We wspólnym oświadczeniu Mogherini i Zarifa napisano, że „wszystkie strony trzymają się swoich zobowiązań, które mają na celu implementację wspólnego planu działań tak szybko to to tylko możliwe”.

USA zniosą sankcje nałożone na Iran

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama nakazał rządowi podjęcie działań zmierzających do zniesienia sankcji wobec Iranu. Waszyngton wypełnia w ten sposób swoje zobowiązania wynikające z porozumienia z władzami w Teheranie.

Dyrektywa Baracka Obamy w tej sprawie została wydana dokładnie 90 dni po tym jak Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdziła porozumienie zawarte przez Iran i sześć mocarstw. Amerykański prezydent podkreślił, że wypełnia w ten sposób zobowiązania Stanów Zjednoczonych wynikające z podpisanych w Wiedniu dokumentów. Barack Obama zwrócił się do ministerstw energii, handlu i skarbu o podjęcie niezbędnych działań mających na celu zniesienie sankcji. Restrykcje nie znikną od razu. Będą stopniowo uchylane w oparciu o realizację wiedeńskich postanowień przez Iran, który zgodził się na ograniczenie swojego programu nuklearnego. Według państw zachodnich, irański program atomowy mógł doprowadzić do stworzenia przez ten kraj broni jądrowej.

Teheran ma nadzieje, że proces znoszenia sankcji zajmie około dwóch miesięcy. Waszyngton przewiduje jednak, że potrwa to dłużej.

>>> Czytaj też: Iran testował przenoszenie broni nuklearnej? USA: Jesteśmy głęboko zaniepokojeni