Prognozy dziesięciu ekonomistów ankietowanych przez ISBnews wahały się od 0,4 proc. do 3,9 proc. wzrostu, przy średniej na poziomie 1,93 proc. wzrostu.

"We wrześniu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej  w cenach stałych w skali roku o 2,9 proc. (wobec wzrostu o 2,0 proc. przed miesiącem oraz o 3,0 proc. we wrześniu ub. roku). W porównaniu z sierpniem br. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 0,1 proc. (wobec spadku przed rokiem o 1,0 proc.)" - czytamy też w komunikacie. 

GUS podał wcześniej, że w całym 2014 r. sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 3,3 proc. r/r.

Gdzie największe wzrosty?

Największy wzrost sprzedaży detalicznej (w ujęciu r/r) we wrześniu br. odnotowano w dziale "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" - o 15,2 proc. oraz "pojazdy samochodowe, motocykle, części" - o 13,6 proc., wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Wzrost r/r odnotowano także w działach "tekstylia, odzież, obuwie" - o 10 proc., "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" - o 5,5 proc., "meble, RTV, AGD" - o 4,8 proc., "żywność, napoje, wyroby tytoniowe" - o 3,1proc. oraz "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" (tj. głównie sklepy wielkopowierzchniowe) - o 2,2 proc.

Spadki odnotowano w działach "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" - o 13,2 proc. oraz "pozostałe" - o 11,3 proc. r/r.

Ogółem, sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła (w cenach bieżących) o 0,1 proc. r/r (wobec oczekiwanych 1,9 proc. wzrostu).

>>> Czytaj też: Polska rozkoszuje się „joyflacją”. Ceny spadają, gospodarka kwitnie