Zakładany przez rząd Chin target wzrostu gospodarczego w 2015 r. to tymczasem 7,0 proc. Słabe są też dane z przemysłu. Produkcja przemysłu w Chinach we IX rdr wzrosła o 5,7 proc., a oczekiwano +6,0 proc.

Rada Energetyki Chin obniżyła swoje prognozy wzrostu zużycia energii w Chinach w 2015 r. Już po danych za III kwartał widać, że popyt jest niższy niż prognozowano.

Tymczasem jak wynika z danych giełdy metali w Szanghaju zapasy miedzi monitorowane przez tę giełdę wzrosły o ponad 50 procent od końca II kwartału.

"Dane makro z Chin wpływają negatywnie na ceny metali, szczególnie te związane z przemysłem" - mówi Jia Zheng, analityk East Asia Futures Co. w Szanghaju. "Również wskaźniki mniejszego zużycia energii w Chinach sugerują, że popyt na metale jest słaby, a ich zapasy rosną" - dodaje.

Widoczne w ostatnich miesiącach spowolnienie w gospodarce Chin przyczyniło się do spadku popytu na metale i zniżki cen miedzi w tym roku o 17 proc.

Rząd Chin podejmuje działania, aby wesprzeć gospodarkę, i z tym celu już pięć razy, od listopada 2014, obniżył stopy procentowe i zwiększył nakłady na rozwój infrastruktury.

>>> Polecamy: Jest gorzej niż myślimy. Chińska propaganda przekłamuje dane gospodarcze