Platforma Obywatelska uzyskała 34 mandaty senatorskie, Polskie Stronnictwo Ludowe jeden, a w czterech okręgach wygrywali kandydaci niezależni. Trzech z nich skutecznie ubiegało się o reelekcję. To były marszałek Sejmu Marek Borowski, były wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski i współtwórca SKOK Grzegorz Bierecki. W Senacie zasiądzie również była posłanka Lidia Staroń.

Kandydaci PiS zdecydowanie wygrywali na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu, Podlasiu i w województwie świętokrzyskim. Zdobyli też wiele mandatów w Wielkopolsce, na Śląsku, Dolnym Śląsku i w województwie opolskim. Platforma Obywatelska triumfowała całkowicie jedynie w województwach lubuskim i zachodniopomorskim.

Wśród polityków, którzy zasiądą w Senacie po raz kolejny są m.in. dotychczasowy marszałek izby Bogdan Borusewicz, wicemarszałek i szef sztabu PiS Stanisław Karczewski, szef rolniczej Solidarności Jerzy Chróścikowski oraz były minister obrony Bogdan Klich. Mandaty uzyskali także były europoseł Adam Bielan, były minister w kancelarii Bronisława Komorowskiego Sławomir Rybicki, były poseł Jerzy Fedorowicz oraz były szef SLD startujący z komitetu Platformy Obywatelskiej - Grzegorz Napieralski.

W Senacie zadebiutują były szef Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł, historyk Jan Żaryn, dotychczasowa szefowa sejmiku województwa dolnośląskiego Barbara Zdrojewska, prywatnie żona europosła Bogdana Zdrojewskiego, brat europosła PiS Bolesława Piechy - Wojciech Piecha oraz syn byłego parlamentarzysty Bogdana Pęka - Marek Pęk.

Są też wielcy przegrani. To m.in. były dwukrotny premier i wieloletni poseł Waldemar Pawlak, którego w parlamencie zabraknie po raz pierwszy od niemal ćwierć wieku, a także senator trzech ostatnich kadencji, dziennikarz sportowy Andrzej Person. Powrót do wielkiej polityki nie udał się byłemu wicepremierowi Romanowi Giertychowi i wokaliście Budki Suflera Krzysztofowi Cugowskiemu. W Senacie nie będzie też Anny Marii - córki generała Władysława Andersa bezkutecznie ubiegającej się po raz pierwszy o mandat.
Najwięcej głosów w tegorocznych wyborach do Senatu otrzymała Barbara Borys-Damięcka z Platformy Obywatelskiej, którą w Warszawie poparło blisko 165 tysięcy osób. 

>>> Czytaj też: PKW ogłosiła wyniki: ZLEW i KORWIN poza Sejmem