"Strony joint venture podjęły decyzję o powołaniu podmiotu Storion Energy Poland, którego zadaniem będzie uruchomienie na terenie Polski produkcji innowacyjnych systemów magazynowania energii w technologii Vanadium Redox Flow Batteries (VRFB). Produkcja dotyczyć będzie akumulatorów dla odbiorców indywidualnych, średnich, dużych i wielkich firm oraz średniej wielkości miejscowości. W pierwszym etapie produkcji, to jest w ciągu trzech lat, sprzedaż będzie skierowana na rynek niemiecki oraz do pozostałych krajów Europy Zachodniej. Równolegle uruchomiony zostanie rynek polski, gdzie za sprzedaż produktów VRFB odpowiadać będzie VOOLT sp. z o.o." - czytamy w komunikacie.

Na przełomie 2018 i 2019 roku planowane jest rozszerzenie sprzedaży również na kraje Afryki. Na obecnym etapie potwierdzone zostały zamówienia na produkcję na najbliższe dwa lata. Planowany przychód na przełomie 2016 i 2017 roku ma wynieść według konserwatywnych prognoz około 10-12 mln euro. Pierwsza planowana dostawa do klienta to przełom III i IV kwartału 2016 roku. Zakład w Polsce będzie częścią projektu komercjalizacji badań, na które ITN Energy Systems, Inc. wydał do 2015 roku 40 mln USD, podano również.

Zgodnie z zapisami umowy, udziałowcami/akcjonariuszami Storion Energy Poland będą następujące podmioty: Storion Energy, Inc. (USA) – 33%, Storion Energy GmbH (Niemcy) – 24%, Novavis S.A. (Polska) – 24%, Marshall Nordic Limited (Wielka Brytania) – 10%, pracownicy – 9%.

Zgodnie z podpisanym joint venture agreement, Novavis w ramach pre-IPO obejmie pakiet udziałów w Storion Energy, Inc. o wartości 2,75 mln USD. Amerykański podmiot na przełomie 2016 i 2017 roku ma zadebiutować na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku.

Na podstawie podpisanej umowy spółka mieć będzie prawo do obsadzenia stanowiska prezesa zarządu Storion Energy Poland oraz wyboru dwóch z pięciu członków rady nadzorczej.

Reklama

"Dalszymi krokami we współpracy będą: powołanie spółki celowej, wybranie lokalizacji pod budowę zakładu produkcyjnego, nawiązanie ścisłej współpracy ze środowiskiem naukowym w ramach współpracy B+R, zgromadzenie niezbędnego na inwestycję kapitału (wartość inwestycji to 10 mln euro), zakup/dzierżawa gruntu, budowa zakładu produkcyjnego, wybranie lokalnych poddostawców komponentów, rekrutacja i szkolenie pracowników, zakupienie licencji technologicznej i wdrożenie do produkcji systemów magazynowania w technologii VRFB" - czytamy dalej.

Pierwszy etap produkcji pilotażowej innowacyjnych systemów magazynowania energii (w pomieszczeniach wynajętych/dzierżawionych) planowany jest na przełom II i III kwartału 2016 roku, podsumowano w komunikacie.

We wrześniu br. spółka podała, że podpisała memorandum of understanding z amerykańską spółką Storion Energy Inc., z grupy ITN Energy Systems Inc., na podstawie którego może w ramach joint venture objąć 24% udziałów w w powstającej spółce Storion Energy sp. z o.o., która będzie produkować systemy magazynowania energii.

Novavis zajmuje się budową średnich oraz dużych instalacji fotowoltaicznych na gruncie i na powierzchniach dachowych, a także projektowaniem, budową oraz serwisem instalacji fotowoltaicznych. Spółka jest notowana na rynku NewConnect.