Nowy dworzec w Ciechanowie wybudowano dokładnie w miejscu starego, który służył mieszkańcom przez wiele lat. Choć poprzedni, bardzo zniszczony dworzec pamiętał jeszcze czasy carskie, to zabytkiem nie był. Dlatego kolej postanowiła go wyburzyć.

W nowym obiekcie zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań, między innymi panele fotowoltaiczne, przekształcające światło w energię elektryczną, energooszczędne lampy ledowe czy system iluminacji, który rozświetla stację w momencie przyjazdu pociągu. Jak powiedział IAR dyrektor Departamentu Inwestycji PKP Bartosz Szubski, to, co wyróżnia ten dworzec, to fakt zastosowania pomp ciepła z dolnym źródłem ciepła, czyli odwiertów i ogrzewanie podłogowe.

Tego nie ma w żadnym z pozostałych dworców. Informacje o odjazdach pociągów wyświetlane są przez nowoczesny system informacji pasażerskiej. W budynku w pełni dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych jest też pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem, a na zewnątrz znajdują się: bankomat, paczkomat, as także biletomat, który działa niezależnie od okienka kasowego. Obiekt jest monitorowany.

Kolej już zapowiada, że to dopiero początek i podobnych dworców będzie więcej. Pod uwagę branych jest kilkanaście nowych lokalizacji na terenie całego kraju.

Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski, pilotażowy projekt PKP SA polegający na funkcjonalnym i ekonomicznym usprawnieniu dworców w Polsce. Projekt polega na wyburzaniu istniejących budynków i stawianiu w ich miejscach mniejszych, bardziej ekologicznych obiektów, wyposażonych w rozwiązania zmniejszające koszty eksploatacji i dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

>>> Czytaj też: Cena ropy zbliża się do 20 dol. Przerażeni producenci wyprzedają surowiec