"Modernizacja obejmie m.in. wymianę istniejących systemów sterowania i nadzoru bloków, systemów zabezpieczeń technologicznych kotłów i turbin, wymianę części urządzeń AKPiA i okablowania, wymianę układów regulacji napięcia, a także zabezpieczeń elektrycznych rozdzielni 6 kV dla potrzeb własnych bloków i przekładników prądowych w układzie wyprowadzenia mocy" - czytamy w komunikacie.

PGE GiEK zawarła już wcześniej umowy na modernizację turbin, kotłów i generatorów w Elektrowni Turów. Rozstrzygnięte zostało także postępowanie na modernizację elektrofiltrów, trwa natomiast postępowanie na modernizację chłodni kominowych (11 stycznia nastąpiło otwarcie ofert złożonych w przetargu). Podpisanie wszystkich kontraktów planowane jest do końca I kw. 2016 r.

Modernizacja bloków 1-3 Elektrowni Turów ma na celu optymalne wykorzystanie jednostek wytwórczych, dostosowanie ich do przyszłych wymogów ochrony środowiska oraz zwiększenie ich żywotności o minimum 20 lat. Dodatkowo zwiększona zostanie moc jednostek z 235 do 250 MWe oraz podniesiona ich sprawność i dyspozycyjność.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.