Nie wykluczył, że Polskę trwale może chronić system Patriot. "Jesteśmy w trakcie rozmów, liczymy na skuteczne negocjacje" - powiedział szef resortu obrony. Dodał, że oczekuje większej obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. W tym kontekście mówił o konkluzjach lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

Antoni Macierewicz chwalił też ćwiczących żołnierzy. "Jestem pod olbrzymim wrażeniem sprawności działania, ale także atmosfery, jaka jest między żołnierzami" - powiedział.

Na poligon przyjechał również ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Paul W. Jones. Jak mówił, nie są to pierwsze wspólne ćwiczenia obu armii, ale ważne jest to, że za każdym razem udaje się osiągnąć poprawę. Także jeśli chodzi o szybkość przemieszczania zestawów Patriot na terytorium Polski wraz z amerykańskimi żołnierzami. "To ukazanie naszych możliwości" - podkreślił amerykański dyplomata.

Żołnierze z 35. Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej oraz stacjonujący na co dzień w Niemczech Amerykanie z Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej doskonalą swoje umiejętności w zakresie obrony przeciwrakietowej. Trenują odpieranie ataków lotniczych i rakietowych, procedury ostrzegania i alarmowania.

Trening jest efektem postanowień ostatniego szczytu NATO, który wskazał konieczność systematycznego wzmacniania współpracy obronnej. Jednocześnie zapowiada cykl przedsięwzięć, poprzedzających szczyt NATO w Warszawie.

>>> Czytaj też: Dlaczego Komunistyczna Partia Chin przyciąga geniuszy i ludzi wybitnych?