"Cieszymy się z zaufania ENGIE Energia. Nowa umowa przedłuża naszą dobrą współpracę z ostatnich lat. Jako wieloletni partner branży górniczej i energetycznej PKP Cargo jest gotowe, by oferować klientom najlepszą obsługę logistyczną" – powiedział członek zarządu PKP Cargo ds. handlowych Jacek Neska.

To kolejne duże "węglowe" zlecenie PKP Cargo po podpisanych ostatnio umowach na transport 8,5 mln ton węgla dla Tauron Wydobycie w latach 2016-2017 i ponad 1,7 mln ton węgla dla PGNiG Termika w 2016 roku, wskazano w informacji.

"PKP Cargo wykonuje przewozy dla ENGIE trakcją elektryczną, w zwartych składach. Do transportu węgla w ramach tego zlecenia największy polski przewoźnik wykorzystuje standardowe węglarki serii E. Umowa z tą grupą energetyczną jest przedłużeniem dotychczasowej współpracy, trwającej od 2013 roku" – czytamy w komunikacie.

Operatorzy kolejowi w Polsce przewożą miesięcznie około 15-20 mln ton towarów. Obsługa elektrowni w Połańcu oznacza dla PKP Cargo średnie przewozy ok. 175 tys. ton węgla w miesiącu. Przekłada się to średnio na trzy-cztery pociągi dziennie, podano również.

PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce, z 56% udziałem w rynku w ujęciu pracy przewozowej, i jednocześnie drugim w Unii Europejskiej. Oprócz przewozów towarów koleją, Grupa PKP Cargo jest również spedytorem oraz operatorem terminali i bocznic. Zajmuje się też naprawą i utrzymaniem taboru kolejowego.