Polska włącza się w działania koalicji przeciwko Państwu Islamskiego. Zapowiedział to w Brukseli minister Antoni Macierewicz w czasie spotkania ministrów obrony krajów NATO.

Jak wyjaśniał, chodzi przede wszystkim o działania wspomagające koalicję, ale szczegóły zostaną dopracowane dopiero w najbliższych tygodniach. „Nie ograniczamy tego i nie zostało to jeszcze wszystko do końca sprecyzowane. Wstępnie mówiliśmy o działaniach rozpoznawczych, szkoleniowych. Jak to się ostatecznie ukształtuje, to zdecydujemy w najbliższych tygodniach” - dodał Macierewicz.

W skład koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu, która dokonuje nalotów w Syrii i w Iraku, wchodzi ponad 60 krajów, w tym wszyscy członkowie NATO. Jednak większość z nich, w tym Polska, deklarowały dotąd jedynie wsparcie polityczne.

Taką deklarację złożył w 2014 roku na szczycie NATO w Walii ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Minister Antoni Macierewicz nie powiedział, czy Polska włączy się w samą operację militarną w Syrii i w Iraku.

Jutro w Brukseli mają spotkać się członkowie koalicji. Podczas rozmów mają zostać podsumowane dotychczasowe działania w Syrii i w Iraku.

>>> Czytaj też: Europę zaleje jeszcze więcej imigrantów? Państwo Islamskie przejmuje Libię