Aby zwiększyć prawdopodobieństwo zmiany pracy z obecnej na wymarzoną potrzeba starannego planowania i realistycznego podejścia – analizuje portal Quartz.com. Oto 3 scenariusze prowadzące do celu:

1. Pozostanie w swojej obecnej pracy

Utrzymanie pracy nie wyklucza działań związanych z pasją w czasie wolnym. Osoba planująca zmienić zajęcie powinna stopniowo zmniejszać zaangażowanie w formalnym miejscu zatrudnienia, jednocześnie zwiększając ilość czasu przeznaczanego na rozwój w dziedzinie zapewniającej satysfakcję. To najbezpieczniejsza opcja pod względem finansowym . Biorąc pod uwagę ilość energii, jaką trzeba wkładać w zarobkowe zajęcie należy też wziąć pod uwagę, że będzie najbardziej czasochłonna i najpowolniejsza. Nie brakuje osób, które z powodzeniem łączą przez kilka lat dwie prace na pełen etat.

2. Zmniejszenie kosztów życia

Reklama

Drugie rozwiązanie polega na pracy na część etatu w dwóch miejscach jednocześnie. Jest to rozwiązanie, które w największym stopniu pozwoli zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Wymaga jednak pewnych wyrzeczeń o ekonomicznym charakterze. Można tutaj wymienić różne formy obniżenia kosztów życia: zmianę mieszkania czy zmianę stylu życia. Takie połączenie dwóch różniących się od siebie zajęć może być jednak niemożliwe. Dużo zależy więc od miejsca, w którym jesteśmy obecnie zatrudnieni.

3. Oszczędzanie na „czarną godzinę”

Trzecim rozwiązaniem jest próba zgromadzenia odpowiednio dużego kapitału, który będzie „poduszką bezpieczeństwa” w okresie, który nastąpi po odejściu z dotychczasowej pracy. Należy przy tym uwzględnić, jak dużo jesteś w stanie odkładać przy swojej pensji, czy jesteś oszczędny, ile czasu możesz pozostać bez pracy i jak bardzo kosztowne będzie rozpoczęcie nowego biznesu.

Pewne jest jedno – nie chcesz znaleźć się w sytuacji, w której będziesz zmuszony do podejmowania desperackich decyzji. Powinieneś więc zawczasu poświęcić dużo czasu na przemyślenia i planowanie. Jeśli nie potrafisz dokładnie wybrać najlepszego dla siebie modelu, przeprowadź dokładną analizę swojego położenia we wszystkich trzech wariantach. Pomocne mogą się okazać wyspecjalizowane aplikacje, kalkulatory oraz arkusz kalkulacyjny.

Dla pierwszego scenariusza: wypisz największe wyzwania, zagrożenia oraz okresowe cele, które chcesz osiągnąć. Przyjrzyj się swojemu tygodniowemu i miesięcznemu grafikowi i zagospodaruj czas, który przeznaczysz na podniesienie kompetencji, które będą przydatne w nowej pracy. Jak długi okres zajmie ci zrealizowanie kolejnych celów? Czy terminy te są do zaakceptowania?

Dla drugiego scenariusza: sprawdź, jakie masz opcje zatrudnienia w niepełnym wymiarze. Jak duże są szanse na znalezienie takiego zajęcia? Jak długo potrwają poszukiwania? Przyjrzyj się swoim wydatkom. Które z nich mogą zostać wyeliminowane z listy pasywów? Czy możliwa jest zmiana harmonogramu jakiejś spłaty? Czy istniej jakieś wydatki, które mogą wzrosnąć z powodu zmiany zajęcia? Na koniec odpowiedz sobie na pytanie: jak zagospodaruję czas, jaki uzyskam dzięki zatrudnieniu na część etatu?

Dla trzeciego scenariusza: najważniejsze dla tego rozwiązania jest realistyczne oszacowanie, jak wiele czasu zajmie, zanim będziesz mógł się utrzymywać ze swojej pasji. Jak dużej "poduszki finansowej" potrzebujesz, by przetrwać ten okres? Ile czasu potrzeba, by odłożyć taką ilość pieniędzy? Na koniec odpowiedz sobie na pytanie: jak zagospodarujesz całe dni wolne od pracy?

Jeżeli mieszkasz z kimś, masz rodzinę albo jesteś w jakikolwiek sposób od kogoś zależny, musisz jasno zakomunikować swoje plany. To ważna część całego procesu.

Jeżeli nie jesteś emocjonalnie zdolny do podjęcia powyżej naszkicowanych działań, nie warto w ogóle zaczynać. Potrzeba przekonania, że praca której pragniemy jest naszą autentyczną pasją, czy może jedynie czymś, co lubimy robić.

>>> Czytaj też: Tych profesji lepiej unikać. Ranking zawodów skażonych bezrobociem