Dzieci skorzystają najwięcej na programie Rodzina 500 plus, choć spory odsetek badanych zakłada, że pieniądze pójdą także na potrzeby rodziców, czy nawet używki - wynika z sondażu przeprowadzonego na panelu badawczym Ariadna przez "Dziennik Gazetę Prawną".

Zapytaliśmy jak zdaniem ankietowanych rodzice wydadzą pieniądze z rządowego programu. Niemal połowa uważa, że na żywność i ubrania dla dzieci. Ale już kolejna pozycja na liście to potrzeby rodziców - uznało niemal 18 proc. ankietowanych. 12 proc. uważa, że 500 zł zostanie przeznaczone na wsparcie edukacji dzieci, ale według także niemal 12 proc. - na alkohol i inne używki. Mimo, że docelowy transfer pieniędzy publicznych do rodzin będzie duży, bo co roku mają to być 23 mld zł, to tylko 2,6 proc Polaków uważa, że będzie można coś z tego odłożyć.

– Wyniki sondażu to efekt nastawienia do programu i poglądów politycznych, jeśli ktoś jest jego przeciwnikiem to na ogół ocenia, że pieniądze nie zostaną wydane zgodnie z przeznaczeniem – zauważa demograf prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. To co pocieszające to fakt, że wyniki te zmieniają się znacząco jeśli wyodrębnimy z grupy ankietowanych osoby, które deklarują, że skorzystają z programu. Tam w znaczący sposób z 60 do ponad 80 proc. rośnie odsetek odpowiedzi wskazujących, że Polacy wydadzą pieniądze z programu Rodzina 500 plus na żywność czy ubrania dla dzieci bądź cele edukacyjne. Zdaniem naszego rozmówcy ten wynik jest bliższy prawdy. – Ci, którzy są beneficjentami lepiej zdają sobie sprawę z potrzeb rodzin – podkreśla demograf. – Możemy przyjąć, że rodzice, którzy będą uczestniczyć w tym programie lepiej wiedzą na co te pieniądze wydać – zgadza Małgorzata Sikorska socjolog z UW. Choć podkreśla, ze nawet w tej grupie, zdaniem 5 proc. badanych pieniądze z Rodziny 500 plus zostaną przeznaczone na alkohol i używki.

Reklama

Nie zmienia to pozytywnej oceny rządowego programu przez uczestników sondażu. W ten sposób wypowiada się ponad 57 proc. badanych, negatywnie - niespełna 30 proc. 65 proc. pytanych uważa, że będzie on korzystny dla budżetów polskich rodzin.

Badanie pokazuje także, że samorządy powinny szykować się na oblężenie , bo aż 63 proc deklarujących, że skorzysta z programu złoży wniosek w gminie. Około jednej trzeciej deklaruje, że złoży wniosek drogą elektroniczną za pośrednictwem banków, portalu Emp@tia Profilu Zaufanego ZUS czy ePUAP-u.

>>> czytaj też: Jak zmieni się Warszawa do 2030 roku? Zaprezentowano plan rozwoju miasta