Niskie stopy procentowe, a co za tym idzie niższe koszty kredytu, zachęcają Polaków do brania kredytów. Jak wynika z kwietniowego rankingu kredytów hipotecznych Comperia.pl, obecnie najtaniej jest w Banku BPS, Banku Zachodnim WBK oraz PKO BP.
Ranking najlepszych kredytów hipotecznych - kwiecień 2016 / Inne

W całym 2015 r. banki w Polsce udzieliły aż 181 325 kredytów hipotecznych – wynika z raportu AMRON-SARFiN. To najlepszy wynik od 2012 r., a nawet od 2011 r., gdyby wziąć pod uwagę wartość akcji kredytowych – 39,32 mld zł. – Akcję kredytową wspierają rekordowo niskie stopy procentowe w kraju. Potwierdzenia nie trzeba szukać daleko. Jak wynika z naszych danych niemal przez cały zeszły rok średnie rzeczywiste oprocentowanie kredytów hipotecznych na rynku nie przekraczało 4,50 proc., podczas gdy rok czy 2 lata wcześniej taki odczyt był o ok. 1 p.p. wyższy – komentuje Mikołaj Fidziński, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. Obecnie dostrzegana jest kontynuacja dobrej sytuacji kredytobiorców. Co prawda, z początkiem roku banki, w obliczu nadchodzącego podatku bankowego, podniosły marże kredytowe, to wraz z przyjściem wiosny koszty kredytu zaczęły maleć.

- W 2016 r. wzrósł również, teoretycznie, minimalny wkład własny – z 10 proc. do 15 proc. – ale dalej większość banków stosuje ten niższy limit. Wymagają one jednak od klientów dodatkowego ubezpieczenia lub blokady środków na rachunku. W połowie marca skończyły się też pieniądze na ten rok na dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, kolejne środki można sobie „zaklepywać” dopiero na 2017 r. – zauważa Mikołaj Fidziński.

Redakcja Comperia.pl w tym miesiącu stworzyła ranking kredytów na 15 lat na 135 tys. zł na mieszkanie warte 150 tys. zł (czyli przy wkładzie własnym 10 proc.). O takich parametrach porównania zadecydowali w ankiecie użytkownicy Fast50Club. W większych miastach suma 150 tys. zł wystarczyłaby na kawalerkę (choć raczej nie w centrum), ale w mniejszych miejscowościach już za te pieniądze można kupić większe mieszkanie.

Najlepszą ofertę przy przyjętych założeniach ma w kwietniu br. Bank BPS. Rzeczywiste oprocentowanie (RRSO) oferty promocyjnej wynosi tu zaledwie 3,35 proc. Marża banku to 1,30 proc., co jest najniższym wynikiem na całym rynku. W celu skorzystania z marży 1,30 proc. należy otworzyć w BPS konto osobiste oraz rachunek karty kredytowej VISA Gold, a także ubezpieczyć mieszkanie. Istotny jest też dobry scoring (zdolność kredytowa). Do tego dochodzi prowizja za udzielenie finansowania – 1,90 proc. kwoty kredytu, czyli w analizowanym przypadku 2 565 zł. Decydując się na kredyt w rachunku (z limitem min. 1 tys. zł) można obniżyć prowizję do 1,80 proc. Łączna rata w BPS, przy 15-letnim okresie spłaty i kredycie na 135 tys. zł, wynosi więc 930 zł.

Na drugim miejscu znalazł się Bank Zachodni WBK. Tu, w ramach promocyjnej oferty kredytu hipotecznego, marża wynosi 1,69 proc., a prowizja za udzielenie finansowania 2 proc. Takie warunki dostępne są dla klientów, którzy skorzystają z oferty z ubezpieczeń Bezpieczna Hipoteka – na życie oraz na wypadek utraty pracy i czasowej niezdolności do pracy. Rata kredytu w BZ WBK to 956 zł, przy RRSO 3,72 proc.

Podium zamyka oferta pakietowa WŁASNY KĄT Hipoteczny w PKO Banku Polskim. Tu RRSO to 3,78 proc., a rata miesięczna 978 zł. Marża banku wynosi 2,03 proc. (1,10 proc. w pierwszym roku), a jeśli klient skorzysta z oferty konta, karty kredytowej i ubezpieczenia od utraty pracy i hospitalizacji, to bank nie pobierze prowizji za udzielenie kredytu. Dodatkowo, wymagane jest ubezpieczenie na życie i wpływy min. 5 tys. zł. TOP5 dopełniają promocyjne oferty Pekao oraz mBanku.

>>> Polecamy: Zastał ceglane, a zostawił wielkopłytowe. Ile mieszkań wybudował Gierek?