Indeks Euro Stoxx 600 traci 0,4 proc. Indeks S&P 500 idzie w dół o 0,5 proc.

Indeksy giełdowe spadkami reagują na słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy, które wskazały na wzrost zatrudnienia w kwietniu w gospodarce USA o 160 tys. wobec zakładanego przez rynek wzrostu o 200 tys.

Podwyższona zmienność w reakcji na dane z USA panuje na rynku walutowym. Po publikacji raportu z rynku pracy wyraźnie osłabił się dolar, później jednak bardzo szybko odrobił straty, a kurs EUR/USD powrócił w pobliże poziomu 1,143, na którym znajdował się przed publikacją danych.

W ocenie rynku terminowego spada tymczasem, po publikacji raportu z rynku pracy, prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych przez Fed w tym roku. Z wyliczeń Bloomberga wynika, że rynek wycenia prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku na mniej niż 50 proc. Przed publikacją danych notowania kontraktów terminowych wskazywały na podwyżkę w grudniu.

Nieduże wzrosty notują ropa naftowa. Cena Brent rośnie o 0,5 proc. i przekracza poziom 45 dolarów z baryłkę. W centrum uwagi tego rynku znajduje się duży pożar w kanadyjskie prowincji Alberta, który stanowi zagrożenie dla instalacji wydobywczych w tym kraju.

STOPA BEZROBOCIA W USA W IV 5,0 PROC., PRZYBYŁO 160 TYS. MIEJSC PRACY

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w kwietniu wzrosła o 160 tys., podczas gdy w marcu wzrosła o 208 tys., po korekcie - podał amerykański Departament Pracy. Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła o 171 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 184 tys., po korekcie. Stopa bezrobocia w USA w kwietniu wyniosła 5,0 proc., wobec również 5,0 proc. w marcu.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 4,9 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 200 tys. wobec 215 tys. w marcu przed korektą, a w sektorze prywatnym wzrośnie o 195 tys. wobec 195 tys. miesiąc wcześniej przed korektą.

Departament Pracy podał również, że wskaźnik zatrudnienia, określający, jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł w kwietniu 62,8 proc. wobec 63,0 proc. miesiąc wcześniej.

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w kwietniu o 0,3 proc. mdm, po wzroście o 0,2 proc. miesiąc wcześniej po korekcie i wobec wzrostu o 0,3 proc. przed korektą. Tutaj spodziewano się w kwietniu odczytu plus 0,3 proc.

DANE Z RYNKU PRACY WSKAZUJĄ NA SPADAJĄCE TEMPO WZROSTU ZATRUDNIENIA W USA - STIFEL NICOLAUS

Dane z rynku pracy w USA były wyraźnie słabsze od oczekiwań, nie można ich traktować jako bardzo dużego zaskoczenia biorąc pod uwagę spadające tempo wzrostu gospodarczego w USA – oceniła w komentarzu Lindsy Piegza, główna ekonomistka Stifel Fixed Income. Jej zdaniem dane mogą sugerować, że tempo wzrostu zatrudnienia w USA spada, a to może powstrzymywać Fed przed zacieśnianiem polityki monetarnej.

W ZWIĄZKU Z POŻAREM W PROWINCJI ALBERTA OGŁOSZONO STAN WYJĄTKOWY

Władze kanadyjskiej prowincji Alberta ogłosiły stan wyjątkowy w związku z olbrzymim niekontrolowanym pożarem lasów, który zmusił do ewakuacji ponad 80 tys. mieszkańców miasta Fort McMurray. Ostrzeżono, że ogień może zniszczyć znaczną część miasta. Pożar, opanował już obszar 7500 hektarów. Jak informują władze, ogień nie zbliżył się jednak jeszcze do rejonów, gdzie wydobywana jest ropa naftowa. Alberta jest głównym kanadyjskim producentem ropy pozyskiwanej z roponośnych iłów.

DUŻE SPADKI NA RYNKACH WSCHODZĄCYCH W TYM TYGODNIU

Słaby tydzień mają za sobą rynki wschodzące. Indeks MSCI Emerging Markets Index stracił w tym tygodniu już około 4,5 proc. i jest to jego najsłabszy tygodniowy wynik od stycznia. W całym roku indeks ten jest już tylko nieco ponad 1 proc. nad kreską. Spadkom na rynkach wschodzących przewodziła w tym tygodniu Turcja – indeks giełdy w Istambule spadł od poniedziałku blisko 9 proc. wobec niepewności co do sytuacji politycznej w kraju po tym, jak w obliczu konfliktu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem do dymisji podał się premier tego kraju Ahmet Davutoglu.

AUSTRALIJSKI DOLAR NAJSŁABSZY OD DWÓCH MIESIĘCY

Wyraźnie osłabia się australijski dolar, który w stosunku do dolara jest najsłabszy od początku marca i notuje swój najgorszy tydzień od stycznia. Walucie Australii szkodzi obniżenie prognozy inflacji przez tamtejszy bank centralny. W swojej nowej prognozie australijski bank centralny zakłada inflację w przyszłym roku na poziomie 1-2 proc. wobec zakładanego w lutym przedziału 2-3 proc. W czwartek bank obniżył stopy procentowe do najniższego poziomu w historii Australii.

MORGAN STANLEY SPODZIEWA SIĘ MOCNIEJSZEGO EURO I JENA

Bank Morgan Stanley zmodyfikował swoją prognozę dla rynku walutowego. Zakłada ona teraz dalsze umocnienie się w stosunku do dolara walut europejskiej i japońskiej. Morgan Stanley szacuje, że na koniec roku kurs EUR/USD znajdzie się na poziomie 1,16, wcześniejsza prognoza mówiła o poziomie 1,06 na koniec 2016 r. Kurs USD/JPY w ocenie Morgan znajdzie się pod koniec roku na poziomie 103 wobec zakładanego wcześniej 110.

ARCELORMITTAL POZYTYWNY CO DO PERSPEKTYW RYNKU STALI, WIDZI POPRAWĘ W CHINACH

ArcelorMittal, największy na świecie producent stali ocenił, że na światowym rynku stali następuję ożywienie. W ocenie spółki lepsze perspektywy to między innymi efekt wyższego niż wcześniej zakładano popytu na stal z Chin. ArcelorMittal zanotował w pierwszym kwartale nieco wyższy od oczekiwań zysk EBITDA, który wyniósł 927 mln dolarów wobec zakładanych przez rynek 924,5 mln dolarów. Akcje spółki wspierane przez odbicie cen stali notowane od lutego wzrosły tym roku już 50 proc. W ubiegłym roku kurs akcji spadł 57 proc. (PAP)