"Jak jasno powiedział prezydent Biden, Stany Zjednoczone i międzynarodowa koalicja, którą zebraliśmy, będzie nadal z Ukrainą w obronie swojej wolności" - oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Nowa transza

W nowej transzy broni znalazły się m.in. pociski do systemów obrony powietrznej Patriot, NASAMS i Stinger, jak również sprzęt mający pomóc zintegrować zachodnie i ukraińskie systemy obrony powietrznej, a także dodatkowe wyrzutnie systemu artylerii rakietowej HIMARS wraz z amunicją, amunicja artyleryjska kalibru 155 i 105 mm oraz precyzyjne pociski lotnicze i rakiety przeciwradarowe HARM. Dodatkowo USA prześlą Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, transportery opancerzone M113 i pojazdy MRAP oraz małe łodzie patrolowe i sprzęt chroniący przed skażeniem bronią atomową, biologiczną i chemiczną.

Reklama

Pomoc USA dla Ukrainy

Jest to trzeci pakiet ogłoszony przez USA po uchwaleniu przez Kongres nowych środków na pomoc Ukrainie i 57. ogólnie. Dotychczasowa wartość całej pomocy wojskowej USA dla Ukrainy to ponad 51,3 mld dolarów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)