Jak poinformował Sobczak, tymczasowe punkty konsularne, przygotowane do udzielania pomocy w nagłych wypadkach (np. w razie utraty dokumentu podróży, aresztowania lub wypadku losowego), uruchomiono w Nicei, Saint-Denis i Marsylii, gdzie mecze rozgrywać ma w najbliższych tygodniach polska reprezentacja.

Z polskimi konsulami będzie można się też skontaktować telefonicznie, a w dniach meczów od godz. 9 rano będzie ponadto czynna specjalna, całodobowa infolinia - zapowiedział Sobczak.

Infolinia na EURO 2016 uruchomiona przez polskie służby operować będzie pod numerem telefonu +33 1 43 17 34 65; konsulowie będą ponadto dyżurować pod numerami: +33 601 183 674 - w Nicei, +33 604 657 381 - w Saint-Denis i +33 601 183 674 - w Marsylii, a także +33 680 580 220 w Paryżu i +33 680 425 917 w Lyonie

Reklama

Pomocne dla uczestników EURO informacje będzie można ponadto znaleźć w internecie, m.in. w serwisie MSZ "Polak za granicą" (dostępnym również w formie mobilnej aplikacji iPolak), a także w opracowanym przez resort specjalnym poradniku kibica (jest dostępny na stronie internetowej MSZ). MSZ zachęca również kibiców do rejestracji swojej podróży w systemie Odyseusz, który ułatwia konsulom dotarcie do polskich obywateli w sytuacjach kryzysowych.

Sobczak zaznaczył, że we Francji obowiązuje wciąż najwyższy stopień alertu antyterrorystycznego. W związku z tym - dodał - "szczególnie ważne jest, aby obywatele polscy przebywający w tym kraju na bieżąco monitorowali sytuację bezpieczeństwa i bezwzględnie stosowali się do zaleceń miejscowych służb porządkowych".

W związku z alertem specjalną aplikację o nazwie SAIP przygotowało ponadto francuskie MSW. Aplikacja ma ostrzegać kibiców - w języku francuskim lub angielskim - w razie wzrostu zagrożenia terrorystycznego. Aplikacja jest dostępna za pośrednictwem AppStore i Google Play.

Euro 2016 rozpoczyna się 10 czerwca spotkaniem Francja - Rumunia w podparyskim Saint-Denis. Dwa dni później polska reprezentacja w swoim pierwszym meczu w grupie C zagra w Nicei z Irlandią Północną. (PAP)