"Nominacja Erdmanna znacznie wzmocniłaby pozycję Niemiec w NATO" - ocenia "Der Spiegel". 61-letni Erdmann jest doświadczonym dyplomatą. W centrali NATO w Brukseli spędził 15 lat, m.in. jako stały przedstawiciel RFN. Od sierpnia piastuje stanowisko ambasadora Niemiec w Ankarze. Z powodu poparcia udzielonego tureckim dziennikarzom oskarżonym o szpiegostwo i obecności na ich procesie wzywany był kilkakrotnie do tureckiego MSZ.

Najpoważniejszym konkurentem Erdmanna jest amerykańska podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Rose Gottemoeller - informuje agencja dpa. 63-letnia kandydatka mówi płynnie po rosyjsku. Jej szanse obniża jednak fakt, że stanowisko wiceszefa Sojuszu zajmuje od 2012 roku Amerykanin. Trzecim kandydatem jest Estończyk.

Decyzję o obsadzie stanowiska wiceszefa podejmie osobiście sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Rzeczniczka niemieckiego MSZ odmówiła komentarza, zastrzegając, że ministerstwo nie komentuje pogłosek dotyczących spraw personalnych.

>>> Czytaj też: Ekspert: Polska jest ważna dla Chin. Wizyta prezydenta Xi Jinpinga nie będzie kurtuazyjna