Nowoczesna technologia, miejskie życie i dryg do gotowania - upodobania "millenialsów", czyli urodzonych w latach 1980-2000, kształtują dziś zupełnie nowe trendy. Ich wpływ nie omija również rynku mieszkaniowego. Jak wynika z raportu redakcji Morizon.pl, przedstawiciele pokolenia Y najczęściej wynajmują mieszkania w centrum miasta, zamiast samochodu częściej wybierają rower, a we wnętrzu stawiają na minimalistyczny wystrój.

40% młodych wciąż mieszka u rodziców

Dla dużej części 20- i 30-latków mieszkanie stanowi jedynie "bazę wypadową" do pracy, spotkań z przyjaciółmi i miejskich rozrywek. Właśnie dlatego milllennialsi szukają mieszkań z wygodnym dojazdem komunikacją miejską lub rowerem. Większa troska o środowisko i wysokie koszty utrzymania sprawiają, że pokolenie Y raczej nie wybiera samochodu do przemieszczania się na co dzień.

Choć znaczna część “generacji na dorobku” wynajmuje mieszkania, millennialsi wciąż marzą o zakupie własnego M. Spora część z nich pierwszy krok na rynku mieszkaniowym ma jednak wciąż przed sobą - jak wynika z raportu Morizon.pl, nawet 40% Polaków w wieku 25-34 lat świadomie decyduje się dalej mieszkać z rodzicami.

Mniej znaczy więcej

We wnętrzach mieszkań "igreków" panuje minimalizm - więcej miejsca zajmuje tu rower niż zbędne regały i szafy, które zastąpiły podwieszane półki lub… wolny kawałek podłogi. Millennialsi często rezygnują również z telewizora i sprzętu grającego. Multimedialnym centrum rozrywki stały się dziś laptop i smartfon.

Mimo miejskiego stylu życia, młodzi Polacy nie rezygnują z gotowania w domu, które z przykrego obowiązku stało się sposobem na ciekawe spędzenie czasu. Oprócz kuchenki, w kuchni często znajdzie się również miejsce na kosz do segregacji odpadów. Millennialsi coraz chętniej zapraszają do swoich mieszkań ekologiczne rozwiązania.

Co jeszcze kryją mieszkania blisko 11 milionów polskich dwudziesto- i trzydziestolatków? Przeczytaj raport na blogu Morizon.pl i dowiedz się więcej.

>>> Czytaj też: Koniec parzenia kawy. Stażyści kręcą nosem na nieciekawe oferty