"Przynajmniej do jutra indeks WIG 20 może oscylować w okolicach poziomu 1.800 pkt. W czwartek rynek będzie reagował na decyzję Fed. Ostatnio banki centralne zaskakiwały negatywnie i jeżeli Rezerwa Federalna również zaskoczyłaby negatywnie i była bardziej jastrzębia niż się oczekuje to najprawdopodobniej doprowadziłoby do spadków na rynkach wschodzących, w tym w Warszawie" - powiedział PAP Bugaj.

"W trakcie dzisiejszej sesji obserwowaliśmy niewielkie obroty i niewielkie zmiany. Była to typowa sesja na przeczekanie. Podobna sytuacja ma miejsce na rynkach zachodnich. Cały świat czeka na decyzje banków centralnych. Najpierw swoją decyzję o stopach procentowych ogłosi w środę Rezerwa Federalna, a w piątek Bank Japonii" - dodał.

Fed poda decyzję w sprawie stóp procentowych w środę o godz. 20.00 polskiego czasu, a Bank Japonii ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych w piątek.

Analityk zwraca uwagę, że na polską giełdę wpływ może mieć zaprezentowanie projektu ustawy o restrukturyzacji kredytów FX.

"Wydaje się, że w tym tygodniu powinien pojawić się prezydencki projekt ustawy o przewalutowaniu kredytów walutowych. Pytanie, jak na tę propozycję zareagują rynki. Wydaje się, że straty dla banków mogą być duże. Nadal jest sporo znaków zapytania, a ta kwestia jest ostatnim dużym znakiem zapytania w przypadku polskiego rynku. Ten tydzień będzie kluczowy z tego względu" - powiedział Bugaj.

W ocenie analityka najlepiej na GPW zachowują się ostatnio małe i średnie spółki.

"Małe i średnie spółki zachowują się zdecydowanie lepiej, a indeks mWIG 40 był dzisiaj najwyżej od maja tego roku. Indeks mWIG 40, podobnie jak indeks sWIG 80, odrobił już pobrexitowe straty. Szczególnie średnie spółki zachowywały się spektakularnie w ostatnich dniach. Dzisiaj zwyżki trochę wyhamowały i pojawiła się możliwość pewnej korekty. Nastroje w przypadku średnich spółek zbiegają się z nastrojami globalnymi, ponieważ, jako ciekawostkę warto zauważyć, że indeks mWIG 40 zdecydowanie bardziej koreluje z rynkami zachodnimi niż indeks WIG 20" - powiedział Bugaj.

Wtorkowe notowania WIG 20 zakończył 0,59-proc. spadkiem, do 1.803,96 pkt.

Na pozostałych indeksach GPW mieszane nastroje. WIG stracił 0,26 proc., a mWIG 40 i sWIG 80 zyskały kolejno 0,32 proc. oraz 0,39 proc. Obroty na rynku wyniosły we wtorek ok. 551 mln zł.

Największy obrót papierami na GPW, około 64 mln zł, notowany był we wtorek na akcjach KGHM, którego kurs spadł o 0,14 proc. Drugą najmocniej handlowaną spółką, o obrotach około 63 mln zł, był PKN Orlen, którego akcje zyskały 0,94 proc. Trzecią spółką o największych obrotach, około 51 mln zł, był Eurocash, którego kurs spadł wyraźnie, o 2,6 proc.

Największy wzrost wśród blue chipów, o 6,53 proc., zanotowały akcje Orange. Spółka osiągnęła w II kwartale tego roku 17 mln zł zysku netto wobec konsensusu 22,6 mln zł oraz 824 mln zł EBITDA wobec konsensusu 820,5 mln zł.

"W przypadku Orange widać było ulgę wśród inwestorów, że wyniki nie są gorsze" - powiedział analityk DM BOŚ.

Wyraźnie we wtorek zniżkowały notowania PKO BP i PGNiG, kolejno o 2,23 proc. oraz 2,14 proc.

Zniżkował również, o 2,1 proc., kurs BZ WBK. Analitycy Citigroup obniżyli rekomendację dla BZ WBK do "sprzedaj" z "neutralnie".

Najmocniej wśród dużych spółek, o 3,21 proc., zniżkował Cyfrowy Polsat.

Na szerokim rynku o 2,71 proc. do 21,99 urósł kurs akcji Kredyt Inkaso. Waterland Private Equity Investments, poprzez spółkę zależną, wezwał do sprzedaży 8.538.095 akcji Kredyt Inkaso, stanowiących 66 proc. kapitału zakładowego spółki. W dniach 16-23 sierpnia akcje będą nabywane po 22 zł za papier, a w dniach 24-29 sierpnia po 20 zł za papier.

Wzrost, o 0,85 proc., zanotowały również akcje Banku Millennium, który miał w I kw. 293,8 mln zł zysku netto wobec konsensusu 320,5 mln zł oraz 391,2 mln zł wyniku odsetkowego, podczas gdy analitycy ankietowani przez PAP oczekiwali, że wyniesie on 364,1 mln zł.

Najmocniej, o 18,09 proc., wśród spółek na GPW zniżkowały we wtorek na zamknięciu akcje Action. (PAP)