PKB WLK. BRYTANII W II KW. POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w II kw. o 0,6 proc. kdk - podano w pierwszym wyliczeniu urzędu statystycznego.

Analitycy szacowali, że PKB w II kw. wzrósł o 0,5 proc. kdk, po wzroście w I kw. 2016 r. o 0,4 proc.

W ujęciu rdr brytyjski PKB wzrósł o 2,2 proc. w II kw. Tu szacowano, że PKB wzrósł o 2,1 proc. po wzroście w I kw. o 2,0 proc.

„Nasze szacunki wskazują, że pod koniec kwartału wzrost PKB znacząco spowolnił” – napisał w komentarzu do wyników Simon Kirby, szef pionu modelowania makro i prognoz brytyjskiego instytutu NIESR.

„Nie mamy za dużo danych gospodarczych dotyczących okresu po referendum, ale to co wiemy do tej pory każe sądzić, iż stan gospodarki brytyjskiej pogorszy się w drugiej połowie 2016 r.” – dodał.

SPADEK SPRZEDAŻY DETALICZNEJ W LIPCU – KONFEDERACJA PRZEDSIĘBIORCÓW

Sprzedaż detaliczna w Wlk. Brytanii spadała w lipcu najmocniej od stycznia 2012 r. – wynika z opublikowanego w środę badania Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego (CBI), przeprowadzonego wśród przedsiębiorców.

Brytyjskie firmy oczekują podobnego poziomu spadku sprzedaży również w sierpniu.

Tempo spadku zamówień dla detalistów było w lipcu największe od marca 2009 r. i ma się pogłębić w sierpniu.

Z kolei sprzedaż hurtowa spadała w lipcu najmocniej od kwietnia 2013 r., a w sierpniu spadek ten będzie jeszcze większy.

„Sytuacja w sektorze detalicznym pogorszyła się, ale nie powinniśmy wyciągać pochopnych wniosków, gdyż konsumenci tuż po referendum mogli być powściągliwi w wydawaniu” – powiedziała główna ekonomistka CBI Rain Newton-Smith.

„Obecny poziom inflacji i wysoki poziom zatrudnienia w gospodarce stanowią wsparcie dla wydatków konsumenckich w krótkim terminie, jednak niższy kurs funta przełoży się z czasem na wzrost inflacji” – dodała.

BANK CENTRALNY OBNIŻA PROGNOZY WZROSTU DLA IRLANDII

Bank Centralny Irlandii obniżył prognozy wzrostu gospodarczego kraju o 0,2 proc. w 2016 r. oraz o 0,6 proc. w 2017 r. z uwagi na Brexit – czytamy w komunikacie z 27 lipca.

Po rewizji bank prognozuje, iż PKB Irlandii wzrośnie w 2016 r. o 4,9 proc., a w 2017 r. o 3,6 proc.

ROZBUDOWA LOTNISKA W LONDYNIE PRZESĄDZONA

Rząd Wlk. Brytanii zatwierdził plany rozbudowy „centralnego lotniska Londynu”. Projekt ma kosztować 344 mln funtów (450 mln USD). Rząd w późniejszym terminie zdecyduje, które z dwóch londyńskich lotnisk – Heathrow lub Gatwick – zostanie powiększone.

„Łatwiejszy przyjazd do Londynu i robienie w nim interesów pomoże naszej gospodarce i wzmocni pozycję Londynu jako wiodącego światowego centrum finansowego” – napisał w oświadczeniu minister finansów Wlk. Brytanii Philip Hammond.

KE WYZNACZYŁA GŁÓWNEGO NEGOCJATORA Z WLK. BRYTANIĄ

Michel Barnier, były komisarz ds. usług finansowych w latach 2010-2014, został wyznaczony przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera na stanowisko głównego negocjatora z Wlk. Brytanią. Barnier rozpocznie pracę 1. października.

BREXIT ZMUSZA UK DO ZMIANY REGUŁ BUDŻETOWYCH

Brexit zmusi ministra finansów W. Brytanii Philipa Hammonda do zmiany reguł budżetowych oraz polityki oszczędności, które firmował jego poprzednik; rząd będzie też musiał zaciągnąć większy dług, by uchronić kraj przed recesją - pisze we wtorek agencja Reutera.

Powołując się na ekspertów i agencje ratingowe, Reuters prognozuje, że po raz pierwszy od 2010 roku Wielka Brytania będzie musiała znacząco więcej pożyczać na rynkach, aby załagodzić szok, jakim dla brytyjskiej gospodarki był wynik referendum w sprawie wyjścia z UE.

Oznacza to odejście od polityki poprzednika Hammonda, George'a Osborne'a, obliczonej na uzdrowienie finansów państwa po załamaniu w latach kryzysu finansowego i uzyskanie nadwyżki budżetowej w ciągu najbliższych lat.

Nawet, jeśli Wielkiej Brytanii uda się uniknąć recesji, którą po referendum zapowiadali zarówno eksperci, jak i globalne instytucje finansowe, Londyn może być zmuszony, by ponad planowane wcześniej pożyczki pozyskać z rynku blisko 65 mld funtów.

Na dłuższą jednak metę pożyczanie większych sum przez brytyjski rząd oznacza, że na jakiś czas zawieszona zostanie polityka cięcia wydatków i zaciskania pasa, potem zaś trzeba będzie zastosować ją znowu i przywrócić te rygory na dłużej - ostrzega Paul Johnson, szef brytyjskiego Instytutu Badań Fiskalnych.

Hammond powiedział w niedzielę dziennikarzom, że skala stymulowania gospodarki poprzez zaciąganie długów na inwestycje i przez ewentualne interwencje Banku Anglii będzie uzależniona od tego, jak szybko zwalnia gospodarka, co rząd oceni jesienią.

THE TIMES – Miliony zwolenników Laburzystów wolą May, 27.07.16

„Ponad dwa i pół miliona osób, które głosowały na Laburzystów w ubiegłorocznych wyborach uważa, iż Theresa May będzie lepszym premierem niż byłby nim Jeremy Corbyn. Konserwatywny rząd May prowadzi o 12 pkt proc. nad Partią Pracy – pokazuje najnowszy sondaż YouGov. To największa przewaga odkąd Konserwatyści wrócili na Downing Street przed 6 laty i więcej niż przewaga, którą posiadał Gordon Brown, gdy zastępował na stanowisku premiera Tony’ego Blair’a. Laburzyści cieszą się najniższym poparciem od 2010 r.

Torysów popiera 40 proc. Brytyjczyków, a Laburzystów 28 proc. Na trzecim miejscu jest UKIP z 13-proc. poparciem. Liberalnych Demokratów popiera 8 proc. społeczeństwa.

Tak duża przewaga w sondażach zdejmie presję z barków pani premier, by zwołać przedterminowe wybory. Niektórzy parlamentarzyści Torysów uważają, że nadal trzeba trzymać tę opcję pod ręką, mimo iż May odrzuca rozpisanie głosowania.

(…) Osoby, które głosowały na Partię Pracy w ubiegłym roku, pytane o to, kogo by wybrały na premiera – May czy Corbyna, w 29-proc. przypadków wskazały na Theresę May. Wynika z tego, iż 2,7 mln z 9,3 mln wyborców Partii Pracy popiera May. Spośród wszystkich ankietowanych jedynie 19 proc. uważa, że Corbyn byłby lepszym premierem od obecnej premier. Badanie sugeruje również, iż referendum o wystąpieniu z UE na trwałe wpłynie na brytyjską politykę. Spośród głosujących za Brexitem, 13 proc. popiera Laburzystów, a 51 proc. Konserwatystów.

Badanie pokazuje także, iż May przyciągnęła zwolenników UKIP. 21 proc. osób, które głosowało na tę partię popiera obecnie Konserwatystów." (PAP)